Група «Сонечко»

МЕТА:

 -продовжувати знайомити дітей з українською вишивкою, традиціями та культурою свого народу;  розширити знання про сорочку, її частини;  розвивати спостережливість; прагнення оздоблювати сорочки українськими орнаментами вишивки, творчі здібності,старанність, дрібну моторику рук;  виховувати національну гордість за український народ, любов до народних традицій, патріотичні почуття, охайність у роботі, естетичний смак.

 Матеріали та обладнання: вишиті сорочки, ілюстрації оздоблення сорочок, вірші, прислів’я, альбомні листки, фарби, пензлі, серветки, стакани з водою, розмальовки.

ХІД

Вітання

Сонечко сяє,

Сопілочка грає,

Річка тече,

Човник пливе.

Розгрібаю лівим весельцем,

Розгрібаю правим весельцем,

Розгрібаю обома руками.

Я вітаюся із вами.

1.Читання вірша В.Крищенка « Вишиванка».

Мама вишила мені квітами сорочку –

Квіти гарні, весняні: на, вдягай, синочку!

В нитці – сонце золоте, пелюстки багряні,

Ласка мамина цвіте в тому вишиванні.

Вишиваночку візьму, швидко одягнуся,

Підійду і обійму я свою матусю.

З давніх давен вишита сорочка вважається оберегом. Є символ краси, здоров’я, щасливої долі, родової пам’яті, святості та любові. Дівчата змалку навчалися вишивати. Така сорочка наділяє людину цілющою силою рідної землі, захищає від усього лихого. Вишивають її кольоровими нитками. Червоний колір символізує любов, чорний – журбу, білий – надію. Візерунки також мали також символічне значення. Калина означала  красу та продовження роду, мак доброту і молодість. Барвінок – вірність, волошки – ніжність і скромність, троянди – рух та кохання, соняшник – символ світла та праці. Тому такі сорочки дарують близьким та рідним людям. Вишита сорочка є національним вбранням українців. Її одягають на національні свята. В урочисті моменти життя. Вишита сорочка маминими руками завжди одягалася новонародженій дитині, як оберіг від усього лихого та хвороб.

2.Розглядання сорочки – вишиванки.

   

Запитання: – Що вишите на сорочці? Якими кольорами вишиті візерунки? Якими нитками вишита сорочка? Який орнамент? Як ви думаєте, для чого вишиті ці сорочки?

  1. 3. Читання прислів’я: « Сорочка на тіло, а лінь у двері »

Запитання:  Як ви розумієте це прислів’я ? Які ще прислів’я про сорочку  ви знаєте?

Рукава, як писанка, а личко, як маків цвіт. Як неділя, то й сорочка біла. Якщо сорочку прогризли миші – в ногах буде слабкість. Якщо дощ намочив перший раз одягнену сорочку – на багатство. З миру по нитці – голому сорочка.

  1. Гра: « Підбери сорочці орнамент»

  1. Мовна гра: «Допоможи прочитати» 
  2. Розгляд орнаментів українських регіонів.
  3. Пальчикова гімнастика «Сопілочка»

На сопілочці я граю:

Ду-ду-ду,

Ду-ду-ду!

Ось як пальці загинаю:

Ду-ду-ду,

Ду-ду-ду!

У крамницю потрапляю:

Ду-ду-ду,

Ду-ду-ду!

  1. Творча робота дітей.

  1. Підсумок:

– Чи любите ви одягати вишиванки?

– Коли ви одягаєте вишиванки?

– Чи в усіх членів родини у вас є вишиванки?

– Що для вас означає одягнути вишиванку?

 

 

Добрий день любі наші діти та їх батьки. Сьогодні похмурий та дощовий день. А щоб зробити  його  веселішим я пропоную вам намалювати веселку. Малювати ми будемо гуашшю  та застосовуючи техніку « всуху». Дана техніка дозволяє дітям відчути себе справжніми художниками. Особливості цієї техніки в тому, що малюємо «всуху», не намочивши пензлик у воді, а відразу в гуаш. Дуже важливо тут, щоб гуаш була не засохла, інакше творчість неможливо! Так само слід зазначити, що малювати будемо «тичком», а не мазками. Роботи виходять яскраві, насичені кольором! Дітям старшого дошкільного віку така робота дуже навіть сподобається. Тож до роботи.

Тема: Веселка над річкою.

Мета : – продовжувати знайомити дітей з новими видами малювання;

розвивати творчі здібності через навчання нетрадиційних видів            малювання. розвинути інтерес до творчої діяльності; виховувати акуратність в роботі.

Матеріал : аркуш щільного білого паперу, пензлик «щетина» №5, склянка з водою, серветки, гуаш.

Хід

  1. Привітання:

Доброго ранку, сонце привітне!

Доброго ранку, небо блакитне!

Доброго ранку. В небі пташки!

Доброго ранку, маленькі берізки!

Я вас вітаю, люблю, пізнаю-

Бо живемо ми в одному краю!

  1. Читання вірша про веселку :

Хмарина тінню вкрила дерева у ліску,

Веселка опустила відерця у ріку.

Коромислом барвистим зігнулася від них,

сяйнула в хвилях чистих, нва берегах крутих.

Взяла вона водиці, і вполі край села

І жито, і пшеницю з відерця полила.

  1. бесіда про веселку.

– Коли можна побачити веселку?

– Які кольори вона має?

  1. Розповідь дорослого : « Як утворюється веселка?» ( взяти з Інтернету)
  2. Практична робота.

Подивіться, перед вами лежить гуаш. Відкрийте, будь ласка, виставте на стіл саме ті кольори, які є у веселки: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Це саме ті кольори, які нам знадобляться для роботи.

Перед початком роботи давайте згадаємо основні правила малювання способом «стусана» (набивання жорсткої напівсухим пензлем).

Вода використовується тільки при зміні кольору, пензлик витирається насухо за допомогою серветки перед зануренням у фарбу.

Під час малювання пензлик варто тримати вертикально по відношенню до аркуша паперу. Гуаш наноситься на листок паперу шляхом одного дотику, простіше кажучи «стусаном».

Під час малювання залишаємо білий край листа, роблячи рамку, не заповнену кольором.

Починаємо малювати!

  1. Беремо зелену гуаш і малюємо галявинку на нижній частині листа. Не забувайте залишати білу рамочку, не заповнюючи кольором край паперу.

Повинна вийти ось така галявина, з місцем для невеликого озерця.

  1. Тепер будемо малювати саму веселку. Візьміть червону гуаш і намалюйте першу дугу.

  1. Зараз вам знадобитися помаранчева гуаш. Малюємо другу дугу, поруч з червоною, не залишаючи зазору.

  1. Зараз візьміть жовту гуаш і продовжуйте малювати веселку. Не забувайте, що ніяких мазків ми не робимо. Тільки «стусаном».

  1. Тепер беремо зелену гуаш. Малюємо ще одну дугу.

  1. Зараз візьміть блакитну гуаш і намалюйте рівному під зеленою нову дугу.

  1. діти, а ви всі знаєте кольори веселки?

Дорослий:  Пропоную вам трохи відволіктися від малювання і вивчити невелику фразу, яка допоможе вам запам       ‘ятати кольори веселки раз і назавжди.

Чапля Осінь Жде Завзято, Буде Сани Фарбувати.

Перша буква кожного слова є першою буквою кольорів у веселці.

Дорослий: Молодці. Так який колір нам зараз потрібно?

Діти відповідають.

Дорослий : Правильно, синій колір.

  1. Беремо синю гуаш і малюємо дугу.
  2. І ось остання дуга – фіолетова. Не поспішайте, промальовуйте акуратно.

  1. Підсумок.

Розгляньте свій малюнок. Пригадайте кольори веселки та  прикрасьте ним свою кімнату для гарного настрою в дощову погоду.

 

-Діти, сьогодні ми з вами  відправимося в світ дивовижної природи.

Природа – наш рідний дім, то ж гарно, ти, поводся в нім!

МЕТА:  закріпити знання про правила поведінки у природі, використовуючи екологічні знаки; сприяти засвоєнню дітьми норм екологічної поведінки в природному оточенні; викликати співчуття до проблем живого довкілля; формувати поняття про те, що кожна жива істота має право на життя; уточнити знання дітей, про взаємозв’язок людини з природою; закріпити знання про явища природи; значення води для живого довкілля. Розвивати у дітей спостережливість, вміння висловлювати свої почуття та емоції; виховувати чуйне та дбайливе ставлення до рослин, тварин, птахів рідного краю.

МАТЕРІАЛИ: глобус, екологічні знаки, ілюстрації зайця, лисички, ведмедя і їх слідів, ледь надута повітряна кулька з намальованим обличчям; імітація лісу з штучних дерев, покидьковий ( баночки, одноразові стаканчики, папірці, камінці тощо), рюкзак, гумові рукавички.сміттєві пакети, іграшкові звірята, птахи; імітація озера із тканини, очерет, іграшкові рибки, жабки, магнітна дошка, площинне зображення хмаринок – звірят.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Вихователь:  Діти, у нас сьогодні незвичайне заняття, давайте привітаймося із природою.

Привітання : Доброго ранку небо блакитне!

Доброго ранку сонце привітне!

Доброго ранку у небі пташки!

Доброго ранку тобі і мені!

А тепер погляньте всі на мене, посміхніться!

Наберіть в долоні сміху – і розсипемо на втіху!

І потремо оченята, щоб могли спостерігати.

Насторожимо ми вуха, щоб могли усе почути!

Будемо гарно працювати й щось цікаве пізнавати!

( Стук у двері )

Вихователь: Діти, чуєте? Здається до нас хтось прийшов, піду подивлюся!

Цікаво, хто ж це? ( Виходить і заходить вже з посилкою ) Діти, там нікого немає, але під дверима стояв оцей ящик. Давайте подивимося, що у ньому лежить? ( відкриває ящик та дістає з нього лист). Давайте прочитаємо і дізнаємося, що в ньому написано. У цьому листі написано: самим слухняним діточкам старшої групи « Ромашка» подарунок від дідуся Лісовика. Якщо ви відгадаєте загадку, то подарунок буде вашим.

ЗАГАДКА: Океани й континенти,

Гори, ліс, міста й поля –

Це малюк твоя планета –

Називається- Земля!

Діти, хто знає, що це за предмет у мене? Як він називається? (діти відповідають ).

Так, діти, це глобус – макет нашої планети Земля, такою ми її бачимо з висоти космічного простору. Діти, а якої форми глобус? ( круглої ). А на що схожий? ( м’яч, сонце, ….). Які кольори ви бачите на ньому? (блакитний, коричневий, жовтий, зелений ). А як ви думаєте, що позначено блакитним кольором? ( вода – океани, моря, озера та річки ). А іншими кольорами – суша. ( гори, ліси, пустелі ) яскраві кольори на глобусі. Вам подобається? То наша планета Земля така яскрава та жива.

Ось послухайте казку.

-Жив – був водойма. Вода в ньому була чиста, прозора, що навіть можна було побачити мешканців водойми. А в сонячний день у воді відбивалися дерева, хмари. Одного разу до нього прийшли відпочиваючі, спиляли дерева, розвели багаття. А йдучи , залишили сміття, пляшки, консервні банки.

Потім до цього озера приходили ще й ще. З часом води ставало все  менше і менше, а сміття все більше. Вже не можна було побачити хто там живе. Як ви думаєте це добре чи погано? Мешканцям водойми стало зовсім не затишно жити в такій брудній воді. Діти, а хто їм може прийти на допомогу? Як ми можемо допомогти озеру? (можемо очистити  воду).

Ігрова проблемна ситуація:                                                                                                                                    

Вихователь:  діти, вийшла вранці  я на ганок і сказала: « добрий ранок!» Сонцю, птахам, і хмаринці, добрим людям, тихій річці. Добрий ранок, світу мій: мирний, рідний, дорогий!»  І раптом мені на долоньку щось капнуло! Я побачила ось цю маленьку краплинку. Враз я подумала, це хмаринка шле мені привіт. Але крапелька тривожним голосом пробулькотіла:

«Накоїв в лісі хтось біди,

Хто є природі друг – спіши туди,

Дерева плачуть там і квіти,

Вони немов маленькі діти.

Злякались звірі лісові,

Перетворившись в хмарки всі.

Озерце в лісі голубе,

На допомогу теж гука!»

Подивилась я навкруги і на небі помітила ось такі чудні хмаринки (хмаринки у вигляді звірят ). Кого вони вам нагадують? ( зайчика, лисичку,ведмедика). Тепер вам все зрозуміло. Ну, що часу не гаймо, в ліс на допомогу поспішаймо. Краплинка нам у цьому допоможе. Перш ніж вирушити в дорогу, давайте пригадаємо правила поведінки в лісі:

– В лісі не можна смітити;

– Не ламати гілочки дерев;

– Не ображати звірів, птахів;

– Не можна кричати, тому, що це дім, в якому живуть лісові мешканці.

На всяк випадок я взяла із собою деякі речі, які нам можуть знадобитися ( рюкзак, сміттєві кульки, рукавички ). А як же ми підемо, ми ж не знаємо дороги? Давайте я зараз запитаю у краплинки. ( запитую).

Щоб попасти до лісу треба виконати завдання. Діти, мені краплинка сказала, що нам треба вивчити гасло: « Ліс, лісочок, перелісся. Перед нами розступися. В гаю, лісі, у лузі, ми природі – вірні друзі».

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА:  ( ідемо промовляючи ):

В ліс по стежці ми пішли,

Гарну шишку тут знайшли,

Зігнулись, дістали,

В корзинку поклали

І далі пішли.

Ми по стежці крокували

На дерева заглядали,

Подивились не ламали

І далі пішли.

Ми йшли, йшли, –

Грибочки знайшли,

Подивились не чіпали,

І далі пішли.

Знов по стежці крокували,

Гарну пташку зустрічали,

Посміхнулись, привітались

І далі пішли.

Вихователь: діти, подивіться, куди привела нас краплинка?

Діти: в ліс.

А погляньте на це диво – дерево ( завішене різними баночками, папірцями і…)

Що з ним сталося? Чи зможе воно так далі жити, підростати?

Подивіться під ним лежать зламані гілочки і складені до купки.

Мабуть хтось хотів підпалити вогнище, бо тут ось і сірники валяються.

Діти, погляньте на лісове озеро. Що трапилось тут? Чи можуть лісові мешканці напитися такої водички? Звичайно, що ні, бо тут багато сміття. А хто любить жити у водичці? ( рибки, жабки…). Чомусь їх тут не видно. Вода така забруднена і вони повтікали. Діти, а кому потрібна вода? Як ви гадаєте?  Ну, що любі діти, нам слід попрацювати, природу з біди виручати.

Отже діти, поспішайте, з дерев сміття знімайте, а галявину звеселяйте. І озерце від сміття очищайте та мешканців води туди заселяйте. ( діти працюють з допомогою дорослих).

Гра:  «Сортування сміття»   

                                                                                                                               

Гра « Буває – не буває».

 

Подивіться діти, як затишно і красиво стало в лісі. І пташки весело співають.

ПСИХОГІМНАСТИКА:                                                                                                                                                 Вихователь торкається кожної дитини краплинкою і промовляє:                                                       « На діточки малі крапелька упала, ледь торкнулася землі, і земля заграла.

Слухай, як пташки співають і радіють діти!» (діти слухають запис співу пташок та дзюрчання струмка).

А де ж поділася краплина? І хмаринки зникли. І звірята всі

повернулися до лісу.

– Якби ж то кожен знав, що до природи

Не можна в жоднім разі, нести шкоди!

Скількох би ми уникли, друзі бід.

Зостався б чистим та прекрасним світ!

Природа нам, як рідний дім

Вона усім, як мати,

Щоб лад завжди був в домі тім,

Про неї  треба дбати!»

Збережімо деревце в долині

Щоб шуміло на тугих вітрах,

Стане більше цвіту Україні

В нім зів’є своє гніздечко птах.

Збережімо річку і криницю,

Пізнаємо глибше до пуття

Відкриваймо кожну таємницю,

Зберігаймо землю і життя!

Гра: «Мікрофон»

Працювали ви завзято.

Дуже гарні ви малята.

В руки мікрофон беріть,

Що сподобалось кажіть. (діти розповідають про свої враження у природі).

Ви станете справжніми друзями природи, якщо будете багато знати про природу і робити хороші справи.  -« Зробив діло, гуляй сміло!»

 

 

Шановні батьки пропоную вам  відвідати заняття з математики.

Тема: Завдання від Смішариків.

Мета. Продовжувати формувати у дітей вміння обмірковувати хід виконання завдань. Удосконавлювати вміння рахувати в межах 10 прямою і оберненою лічбою та від заданого числа, співвідносити числа і цифру. Закріпити склад чисел від 2-7. вчити помічати геометричні фігури в овочах і фруктах; ділити ціле на частини; розв’язувати логічні задачі. Сприяти розвитку вмінь порівнювати і аналізувати. Розвивати увагу, логічне і асоціативне мислення, пам’ять. Виховувати в дітей вміння працювати з роздавальним матеріалом, цікавість до заняття з математики.

Матеріал. Презентація «Завдання від Смішариків»,  роздавальний   матеріал до дидактичної гри «Приготуй салат по рецепту», завдання на аркушах             Домалюй певну кількість яблук».

Хід

  • Добрий день діти та ваші батьки.
  • Діти, чи любите ви сюрпризи?
  • Про що ви подумали, коли почули це слово? (асоціативне мислення)
  • Сьогодні до нас завітали герої з мультфільму «Смішарики». Як гадаєте, чому? Вони підготували для вас цікаві завдання. Але я от не знаю чи справитесь ви з ними?
  • І для початку ми проведемо математичну розминку.

Гра «Рахуй далі», ( 1,2,3,4,5,6,……)

«Порахуй навпаки», 10,9,8,7,6,……)

«Яке число я пропустила?» ( 1,2,3,4,..6,7,8,9,10.)

  • Перше завдання у нас від Кроша.Він ніяк не може розібратися з цифрами.
  • Де можуть жити цифри? (в книгах, магазині, будинках, в школі…)
  • Чи можуть цифри жити в овочах і фруктах?
  • На яку цифру схожа вам морквина?(1)
  • А груша? (6)
  • Яка цифра може жити в мандарині? (3)
  • А в яблуці? (5)
  • Яка цифра заховалася в червоному яблуці? ( груші, сливі і т. д)
  • Скільки яблук?
  • Скільки овочів порахуйте і назвіть число на 1 більше…/ менше
  • Скільки зелених плодів?

  • Наступне завдання від Їжака. Він дуже любить готувати і друзі йому порадили рецепт смачного салату. Зараз ми спробуємо допомогти Їжачку приготувати його. (дітзгідно рецепту викладають у силуетну тарілочку   певну кількість овочів або фруктів)
  • А от Копатич вважає, що з його завданням ви точно не справитесь. Спробуймо? Він почав збирати яблука до корзин, але не встиг.

Завдання від Копатича. (слід домалювати певну кількість яблук, щоб відповідало вказаному числу)

Фізкультхвилинка з смішариками.

Завдання від Бараша (діти сідають на подушки)

  • Бараш із друзями посперичявся: «Чи живуть в овочах і фруктах геометричні фігури. Як ви гадаєте? Які?
  • Яка фігура живе в апельсині? (якщо розрізати – круг, трикутники)

У перчині (трикутник, прямокутник, квадрат, круг – насінина)

У гарбуза ( овал, круг).

У груші – круг, трикутник. І т. д…

  • У мене є апельсин. Якщо його розділити навпіл, скількох дітей  я зможу пригостити? (2)
  • А якщо прийде ще двоє дітей? (половинки розрізати ще навпіл)
  • То скільки дітей я тоді пригощу? (4)
  • Скільки дітей я зможу пригостити, якщо розділю навпіл 2 яблука? (4)

Завдання від Нюши.

  • Зовсім нещодавно вона святкувала свій День народження. ( стіл, а на ньому 6 приборів)
  • Як гадається скільки гостей запросила у гості Нюша? (5) Чому? (бо Нюша була шостою)
  • Для своїх гостей вана приготувала торт ( торт із свічками)
  • Як гадаєте, скільки років їй виповнилось?
  • Чому так вирішили?
  • Чи всі свічки однакові? (ні)
  • Чим відрізняються? (кольором, висотою, товщиною)
  • Яка свічка горітиме найдовше?
  • Яка згорить найшвидше?
  • А ще Нюша, щоб розважати своїх гостей приготувала ось такі цікаві задачі.

Логічні задачі

  1. Слоненя, Зайченя і Ведмежа побудували собі нові будиночки і вирішили їх пофарбувати. Кому знадобиться більше фарби? Кому менше? Чому?
  2. Хто голосніше кукурікає: корова чи кіт?
  3. Відшукайте хлопчика, у якого не зелена кепка і не сині черевики. Знайдіть хлопчика, у якого не червона футболка і не зелена кепка, знайдіть хлопчика у якого не блакитні шорти і не біла кепка.
  • Молодці! Ви добре справилися з усіма завданнями від наших гостей. Чекаємо нових зустрічей.

 

 

Слово «мама» – одне з найдавніших на Землі. Всі люди поважають і люблять матерів. З Днем Матері, Вас, дорогі наші мами. Цей весняний день присвячується вам! Нехай це свято буде світлим! Нехай йдуть печалі і збуваються мрії! Нехай люди всього світу дарують вам добро і посмішки!

МЕТА:  Формувати практичні навички роботи з папером, пластиліном, та з нетрадиційними техніками малювання. Розвивати естетичні почуття, дрібну моторику рук, просторову уяву, активне мовлення дітей, образне мислення , пам’ять. Виховувати любов і турботу про своїх рідних і близьких. Сприяти створенню позитивних емоційних переживань дітей і батьків від спільного проводження часу. Створити святковий настрій у дітей і мам.

Обладнання: кольоровий папір, серветки, папір для квілінгу, клей, ножниці, картон, пластилін, дощечки, інший матеріал для творчості, повітряні кульки, ляльки, хустки.

Психогімнастика:  «Квіти».

Уявіть, що ви – маленькі насінники квітів. Вас посадили в землю на клумбах. Теплий сонячний промінчик упав на землю і зігрів насіння. З них проросли маленькі паросточки, зовсім тендітні, беззахисні. Але сонечко тепле, мов мамині руки, зігріло їх, і вони почали  швидко рости. Стебло квіточок стало міцним, виросли листочки, вдихнули свіже повітря і потягнулися до теплого сонечка. Як добре на сонечку ніби біля рідної неньки. Ось нарешті на стеблі з’явився маленький пуп’янок квіточки. Він росте, розвивається і нарешті розпускає свої пелюстки. І всі навколо побачили прекрасну квіткову галявину.

Дорослий:  Хто прийшов до мене з ранку?

Діти:  Матуся.

Дорослий:  Хто сказав: «Пора вставати?»

Діти:  Матуся.

Дорослий:  Кашу хто встиг зварити?

Діти:  Матуся.

Дорослий:  Чаю в чашку налити?

Діти:  Матуся.

Дорослий:   Хто косички дівчаткам заплів?

Діти:  Матуся.

Дорослий:   Цілий будинок  підмів?

Діти:  Матуся.

Дорослий:  Хто квітів в саду нарвав?

Діти:  Матуся.

Дорослий:  Хто мене поцілував?

Діти:  Матуся.

Дорослий:  Хто дитячий любить сміх?

Діти:  Матуся.

Дорослий:  Хто на світі краще всіх?

Діти:  Матуся.

-То ж привітайте своїх мам і бабусь, словами самими добрими, чуйними, ніжними, турботливими.

Вправа: «Скажи гарні слова»

Вед: Сьогодні свято, а свято прийнято дарувати подарунки. Ми вирішили не відступати від цієї чудової традиції і в самому початку нашого свята подарувати вам подарунки (діти дарують малюнки та медальки).

ГРА: « Чи  знаємо ми один одного».

(дитина зі своєю мамою стають один до одного спиною і задають один одному запитання)

-Якого кольору у мене очі?

-Якого кольору волосся?

В що я одягнений?

-Що я найбільше люблю їсти? Робити? …..

Вправа:  «Склади розповідь про свою маму».

Завдання для дорослих:   «Хто швидше запеленає ляльку».

Давайте подивимося, чи не розучилися мами сповивати малюків, участь можуть приймати і мами і бабусі, а діти будуть спостерігати і переймати знання.

Завдання розважальне: «Веселі пінгвіни»

Наступне завдання дуже веселе, а називається воно: «Веселі пінгвіни» (мами разом з дітьми повинні пройти відстань, затиснувши повітряну кульку ногами у колінах).

Вправа: «Турботлива матуся»

Ну ось, побігали, час і підкріпитися, давайте згадаємо, як мами годували своїх дітей, коли вони були зовсім маленькі, і наступне завдання  називається: «Погодуй мене мама» (мама з зав’язаними очима сидить на стільчику, і годує з ложечки дитину тертою морквою або фруктовим салатом).

Молодці наші мами! Нехай ваші обличчя втомлюються тільки від посмішок, а руки від квітів. Нехай ваші діти будуть слухняні, а чоловіки уважні! Нехай ваш домашній вогник прикрашають: затишок, достаток, любов, взаєморозуміння.

Нарешті готові всі день зустрічати у всій красі.

Динамічна пауза «Квіти»

 (гімнастика  для пальчиків та дихання).

Будуть ручки грати, носик їм допомагати.

Для мами квіти  (переплести пальці рук)

Розпускають пелюстки (плавно розтиснути пальці),

Вітерець ледве дихає (легенько, плавно подути),

Пелюстки колише (поворушити пальцями).

До квітів носик наближаємо (податися вперед),

Аромат квітів вдихаємо (вдихати носиком повітря).

А поки ви будете відпочивати, ваші дітки приготують для вас сюрприз.

Творча робота дітей.

(Діти роблять букет квітів для матусь, виконують аплікацію, або малюють, або ліплять з пластиліну)

Дорогі малята, сьогодні я пропоную вам познайомитись з весняними квітами.

Тема: «Весняні квіти»

МЕТА:  познайомити дітей з першими весняними квітами (підсніжник, пролісок, нарцис, тюльпан, кульбабка, мати-й-мачуха, конвалії). Вчити розпізнавати їх за зовнішнім виглядом, та порівнювати між собою. Розвивати спостережливість,уяву, вміння складати описову розповідь, активне мовлення, образне мислення, зорову пам’ять,творчі здібності дітей.  Виховувати дбайливе ставлення до природи, естетичне її сприймання, любов до прекрасного.

МАТЕРІАЛ:  малюнки із зображенням даних квітів, розрізні картки з квітами для гри, схема зростання рослини, насіння квітів, набір приладдя та матеріалу для творчості.

ХІД

  1. Психогімнастика-привітання

Сонечко, сонечко!

Заглянь у віконечко.

Ждуть тебе малята, хочуть привітати.

Встало ясне сонце зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися, за промінчики взялися.

  1. Вправа: «Впізнай квітку»

(На поверхні стола розкладені картки весняних квітів).

Читання загадок:   – Я найперша зацвітаю

Синім цвітом серед гаю.

Відгадайте, що за квітка,

Бо мене не стане влітку. (пролісок)

-Знайдіть серед серед малюнків цю квітку.

-Які слова вам підказали, що це пролісок?(синім цвітом, перша зацвітає).

-Він маленький, він біленький.

Має ніженьку тоненьку.

З ним легенько вітер грає,

Все гойдає, колихає, сповіщає рідний край –

Гей, весна прийшла! Стрічай! (підсніжник).                                                                                                                     -Знайдіть його та покладіть біля проліска. Чим схожі, чим відрізняються ці квіти?

-Жовті квіти розпускає, а листків на жаль не має. (мати-й-мачуха).                                                              –Знайдіть її на столі та покладіть далі в рядок.

-Сонечко в траві зійшло,

Усміхнулось, розцвіло                                                                                                    .

Потім стало біле-біле

І за вітром полетіло. (кульбабка).

-Поклади поряд з мати-й-мачухою і порівняй їх між собою.

Чим вони схожі та чим відрізняються між собою?

-Вони цвітуть у теплі дні ,

Такі  чудові, запашні, білі горошини, як намистинки

На зеленій стеблинці, в широкому листі  вряд

Квіти духмяні висять. (конвалії).

-Знайдіть їх та покладіть в ряд. Скільки квіточок на стеблі? Які вони за розміром?

-Тонкий аромат, має Принц, аристократ.

Весною з’являється. Як він називається? (нарцис).

-Покладіть його вряд  до квітів. Порахуйте, скільки у нас уже квітів?

-На квітник погляньте , діти,

Там козак стоїть між квітів.  Весь червоний – гордий пан.  Не козак це, а… (тюльпан).

-Покладіть і його в квітковий ряд. Розгляньте ще раз весняні квіти, назвіть їх.

-Назвіть квітку першу зліва, другу, останню? Назвіть квітку між конвалією та кульбабою?

Яка квітка п’ята за рахунком? Яка третя? Скільки всіх квітів разом?

( Запропонуйте заплющіть очі дітям. Та приберіть якусь із квітів).

  1. ГРА: «Якої квітки нестало»

( за сигналом діти відкривають очі і з’ясовують якої квітки не стало. Вправу виконати 3-4 рази)

  1. Фізкультхвилинка

Прокидаються квіти,

Розкривають пелюстки.

Вітерець дихнув легенько

Пелюстки хитнув тихенько.

Сутеніє, і квітки закривають пелюстки.

Тихо засинають, голівками кивають.

  1. Гра: «Склади квітку»

( Розкласти на столі розрізані на частини картки з квітами і змішані між собою, діти відшукують потрібні частини та складають квіти ніби пазли).

  1. Вправа « Все переплуталось, що за чим?»

( Перед  дітьми викладений набір карток, які відображають послідовність розвитку рослини. Запропонувати дитині вказати правильну послідовність подій у зростанні рослини).

  1. Підсумок: – Які весняні квіти ви знаєте? Які квіти мають яскраво виражений запах?
  • Намалюйте вдома весняні квіти, які вам найбільш подобаються.
  • Виготовте разом з батьками квіти з паперу або іншого матеріалу для творчості.
  1. Проводьте спостереження в повсякденному житті.
  • Спостереження за ростом кімнатної рослини. З’ясувати у дітей, що потрібно для її росту? ( тепло, повітря, сонце, вода, поживні речовини).
  • Як треба доглядати за кімнатними рослинами? (поливати, підпушувати землю, удобрювати, ставити рослини там, де тепло і світло).
  • Також слід розглянути, як рослини ростуть на вулиці. Разом з дітьми висіяти квіти до клумби.(по можливості зафоторафувати процес роботи, надіслати у вайбері).

Шановні батьки та діти сьогодні ми поговоримо про небезпеку електричного струму та вогню, розглянемо  таблиці  із  електроприладами, поговоримо про кожну можливу ситуацію.  Отже, поговоримо на тему: «Обережно – сам вдома!

Мета: закріпити з дітьми знання про побутові електроприлади, розширити уявлення дітей про правила поводження з електроприладами; вчити впізнавати їх тіні на картках; розвивати мислення, увагу, мовлення, дисциплінованість; виховувати спостережливість, активність у грі, пильність, обережність.

Обладнання: таблиці та картки з електроприладами, хустинки, схема лабіринту до розетки, ножниці, кольоровий папір, клей, серветки, та підручний матеріал для творчої роботи.                                                                                                                                                                          Хід                                                                                                                                                         

Добрий ранок! Посміхнись скоріше,

І сьогодні цілий день буде веселіше!

Розітремо ручки, носики і щічки,

Будемо вродливі,як чарівні квіти.

Розітрем долоньки сильніше, сильніше,

А тепер поплескаємо дужче, сміливіше.

  1. Відгадування загадок.
  2. Гра «Знайди електроприлад та відправ у скриньку»

   

Відгадаймо першу загадку!

  • Сміття все він підбирає,

І пилинки позбирає,

Нам надійний помічник

Працьовитий робітник. [Пилосос]                                                                                                                    

Так, це пилосос. Як ви здогадались що це пилосос? Навіщо він нам потрібний? [Для того щоб чистити килим, підлогу] Що він робить? [Він збирає сміття]. Хто у вас вдома чистить пилососом килим? Так, пилосос допомагає господарям у хатній роботі. Відгадаймо ще загадку!

  • Всю білизну збере

І старанно випере

Буде знову вся чистенька,

Незабруднена, гарненька. [Пральна машина]

Так, це пральна машина. Як ви здогадалися, що це пральна машина? Що вона робить? [Пере білизну]. Яку білизну слід прати? [Брудну]. Якою стане брудна білизна після прання? [Чистою] А яка вона ще? [Мокра] Що з нею потрібно зробити? [Її слід висушити] Розкажіть, як у вас удома сушать білизну. Так, розвішують білизну, а вітерець її сушить. Як дме вітерець?

3. ГРА НА РОЗВИТОК ПРАВИЛЬНОГО ДИХАННЯ «ВІТЕРЕЦЬ»

 Візьміть хустинки, і  подуєте на них, як вітерець дує на білизну коли її сушить.

Діти дують одним довгим видихом, промовляючи «ф-ф-ф».

Молодці, ви гарно впорались з завданням! Відгадайте наступну загадку!

  • Човник із гарячим дном

Гарно прасує полотно. [Праска]

 Так, це праска. Що робить праска? [Прасує білизну] Яка білизна після прання? [Вона м’ята] Навіщо прасувати білизну? [Для того щоб вона була охайною] Якою праскою прасують білизну? [гарячою] Ще одна загадка:

– Суп, морозиво, ковбаси,

Сало, м’ясо, яйця, кваси

Все в животику ховає

І свіженьким зберігає. [Холодильник]

Правильно! А як ви здогадались що це холодильник? Що він робить? [Холодильник зберігає харчові продукти]. Так, правильно в холодильнику зберігають продукти.

  • Чудо-ящик є в нас дома,

Добре він усім знайомий.

Як ввімкну — дивлюсь кіно

І мультфільми заодно.

Все покаже на екрані:

Б’ються півні, скачуть лані,

Як дивитись все підряд,

Дуже очі заболять.

Відгадайте, діти, що це? [Телевізор]

Так, правильно. А як ви здогадались, що це телевізор? Що можна переглянути по телевізору?

– Диво-кухар на вогні

Нам готує відбивні.

Зварить юшку, і за мить

Молоко закип’ятить.

Славний кухар — чарівник!

Мамі помагати звик.

Така різна смакота

А готує її… [Плита]

Так, правильно, А як ви здогадались що це плита? Для чого вона? Що на ній можна приготувати? Хто готує у вас на плиті вдома?

Молодці малята, ви впорались з цим завданням. Пригадаймо, які предмети ми тут знайшли? Як вони разом називаються [Побутова техніка]. А яку ще побутову техніку ви знаєте? А для чого вона людям, як ви думаєте?

  1. Гра «Знайди тінь прилада»

5. ЧИСТОМОВКА

Ос, ос, ос — пил збирає… [Пилосос]

Он, он, он — задзвенів… [Телефон]

Ина, ина, ина — пере… [Пральна машина]

Ик, ик, ик — у кухні… [Холодильник]

Ізор, ізор, ізор — ми дивились… [Телевізор]

  1. Гра-лабіринт: «Підключи прилад до розетки»

  1. ЗАРЯДКА

— Молодці малята, я думаю ви гарно впорались з завданням. Ви, мабуть, втомились? Тож трішки відпочиньте та  зробіть зарядку, перед тим, як будете виконувати творчу роботу.

Щось не хочеться сидіти.

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

Вище руки підійміть,

А тепер їх відпустіть.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу! Все гаразд!

  1. Творча робота «Електроприлад за бажанням»

(творча робота дітей з батьками з підручного матеріалу).

ПІДСУМОК:  Гра: «Безпечно-небезпечно»

Як прийшла біда у дім не ховайтесь, а дзвоніть!

Кожна донечка і син, знайте номер «101»!

Заняття безпосередній освітньої діяльності для дітей старшого дошкільного віку за темою «Посуд»

Інтеграція освітніх галузей: «Комунікація», «Пізнання», «Читання художньої літератури», «Соціалізація»

Мета – розвивати лексико-граматичний лад промови.

Завдання:

Освітні: узагальнювати та закріплювати знання дітей з теми «Посуд», розширювати і активізувати словниковий запас дітей.

Розвиваючі: розвивати та корегувати мовні навички дітей при вживанні речень із займенниками – мій, моя, моє; учити утворювати якісні прикметники; розвивати діалогічне мовлення дітей старшого дошкільного віку; пізнавальні процеси (увага, пам’ять, мислення).

Виховні: формувати інтерес до художньої літератури.

Обладнання і матеріали: предмети посуду (чайник, піднос, ополоник, каструля, сковорідка, хлібниця, масло, ложка, виделка, ніж, чашка, бокал, келих, блюдце, тарілка, салатниця, сільниця, перечниця, селедочница, ваза, цукерниця, креманка, розетка)

Методичні прийоми: бесіда, складання діалогів, створення ігрових і проблемних ситуацій, физминутка, аналіз, підведення підсумків.

Хід заняття:

I. Оргмомент

Гості в групі. Входять діти з посудом в руках, по черзі ставлять посуд на стіл, складаючи при цьому речень із займенниками: мій, моя, моє. Наприклад: «Це мій чайник». Сідають на місця.

Педагог: Здрастуйте, хлопці!

Діти: Здрастуйте!

Педагог: Хлопці, скажіть, будь ласка, як назвати одним словом все те, що ви принесли сюди?

Діти: Посуд.

Педагог: Правильно!

Жила-була посуд: (показує на посуд)

Чайник, чашка та страву,

Ножик, вилка і ложка,

Каструля і казанок.

Посуд дружила з їжею,

Посуд дружила з водою,

І з людиною дружила,

Його вона смачно годувала.

II. Основна частина заняття

1) Повідомлення теми.

Педагог: Сьогодні ми поговоримо про посуді. Спробуйте, хлопці, вгадати з якого твору я зараз прочитаю вам уривок (читає уривок з твору «Федорина горі» К.И.Чуковского)

Діти: «Федорина горі».

Педагог: А хто написав цей твір?

Діти: Письменник К.И.Чуковский.

Педагог: Як ви думаєте, чому цей твір називається «Федорина горі»?

Діти: вар-ти відповідей

Педагог: Для чого людині потрібна посуд?

Діти: вар-ти відповідей.

Педагог: Предметів посуду дуже багато: з однієї п’ють чай, кава, з іншого їдять суп, макарони, котлети… Тому весь посуд прийнято ділити на групи… Як вони називаються?

Педагог: Чайна та столова. Посуд виготовляють з різних матеріалів: глини, дерева, металів, скла, кришталю…Ось, подивіться, у мене в руках ложка з дерева – це дерев’яна ложка, вона чарівна… До кого вона доторкається, стає дуже розумним. Давайте проэкперементируем, тобто спробуємо, перевіримо, правда це чи ні. Я буду доторкатися до одного з вас і задавати питання, а ви відповідайте (логопед по черзі задає питання, доторкаючись до дітей ложкою)

Ложка з дерева

Чайник з металу

Склянка із скла

Тарілка з пластмаси

Чашка з глини

Блюдце з фарфору

Келих з кришталю

Кружка з заліза

Ніж з пластмаси

Каструля з алюмінію

Вилка з срібла

Карафа із скла

Логопед: Молодці! А тепер трошки відпочинемо.

2) Физминутка.

Ось великий скляний чайник

Дуже важливий, як начальник (діти надувають щоки, ноги на ширині плечей, руки на поясі)

Ось порцелянові чашки

Дуже тендітні, бідолахи (діти присідають, права рука на поясі, ліва опущена)

Ось порцелянові блюдця

Тільки стукни, розіб’ються (руки в сторони, кружляють на місці)

Ось срібні ложки (стоячи на місці, піднімають руки вгору і роблять «замочок»),

Ось пластмасовий піднос

Він посуд нам приніс (беруться за руки і роблять коло).

3) Гра за раніше відпрацьованим сценарієм.

Педагог: Сьогодні ми говоримо про посуді, і я прочитала уривок і твори К.И.Чуковского « Федорина горі». Вам сподобалося?

Діти: Так.

Педагог: А ви любите слухати казки?

Діти: Так.

Педагог: Хочете, я прочитаю вам ще один уривок, але вже з іншого твору, його теж написав К.І. Чуковський?

Діти: Так.

Педагог: (читає початок твору К.И.Чуковского «Муха Цокотуха»). Як називається цей твір?

Діти: Муха Цокотуха.

Педагог: А хто з вас запам’ятав посуд яка була у Мухи-Цокотухи?

Діти: Самовар, чашки, стакани.

Педагог: Так, гостей у мухи було багато, а ось посуду було замало. Я пропоную вам сьогодні розіграти продовження цієї історії. Отже, вирішила муха піти знову на базар… Давайте покажемо і розповімо нашим гостям, що ж було далі…(діти займають місця, згідно зі сценарієм, дівчинка – Муха Цокотуха обходить по черзі продавців, вступаючи з ними в діалог)

Педагог:

Муха, Муха Цокотуха,

Позолоченое черево,

Знову пішла по полю,

Знову грошики знайшла.

Пішла Муха на базар

І збагнула…

Муха Цокотуха:

Ну, навіщо мені самовар?

Чаєм всіх я напоїла,

Пообідати я вирішила.

Потрібно мені тепер купити

Каструлю, щоб суп варити…

Продавець 1:

Ополоник або поварешку,

Щоб було чим налити…

Муха Цокотуха:

Я куплю сковороду,

Щоб смажити у ній їжу.

Продавець 2:

Хлібницю ще купите

Вдома хліб у неї складіть.

Продавець 3:

І масленочку купіть

В неї масло покладіть.

Муха Цокотуха:

Ложки, виделки і ножі

Теж мені дуже потрібні.

Продавець 4:

А як же чай і молоко?

Чашки вам потрібні ще

І скляні стакани,

І кришталеві келихи.

Муха Цокотуха:

А ще я куплю блюдця

Раптом, гарячим молоком

Мої гості обпаляться.

Продавець 5:

Блюдця вам потрібні безперечно,

Але вже вистачить чай пити,

Ви купили б тарілки,

Щоб суп налити туди

І котлети розкласти.

Муха Цокотуха:

В овочевому магазині

Я куплю собі потім:

Помідори, огірки,

Цибулю, капусту, буряк, перець

І морковочку – вона важлива для здоров’я!

Продавець 6:

Вам салатниця потрібна,

Подивіться, ось вона.

Муха Цокотуха:

Сіль в солонку покладу,

Перець у перечницю.

Продавець 7:

А для рибки підійдіть,

Оселедниці купите.

Муха Цокотуха:

Я сьогодні в магазині

Купувала апельсини.

Продавець 8:

Фрукти ви відразу помийте

Та кладіть прямо у вазу.

Муха Цокотуха:

І, напевно, на десерт,

Я куплю собі цукерок.

Продавець 9:

Ось цукерниця, візьміть

І цукерки покладіть.

Продавець 10:

Ой, яка ви господиня!

І, напевно у вас

Є варення про запас.

Для неї не потрібно блюдо

Є спеціальний посуд.

Ось розеточка дивіться,

У неї покладіть варення.

Для морозива, раз,

Дам креманочку зараз.

Продавець 11:

Весь посуд, без питань,

Ви поставте на таці.

Муха Цокотуха:

Вам дякую від душі,

Дорогі продавці!

Буду я тепер знову

Всіх обідом пригощати!

(Всі діти залишаються на місцях)

III. Підсумок

Педагог:

Шановні гості,

Ви побачили зараз,

Те, як Муха Цокотуха

Пообідати зібралася.

Була куплена посуд

Від тарілочки до страви.

Спасибі Вам! Всім привіт!

(Разом з дітьми) Запрошуємо на обід!

Інтегроване ігрове заняття «В гостях у бабусі»

Інтеграція освітніх галузей:

Пізнання:

– формувати знання про фруктах і овочах і про те, де вони ростуть і їх прибирають;

– розвивати зорове і слухове увагу, мовний слух;

Комунікація:

– формувати активний словник дітей іменниками, дієсловами, прикметниками;

– формувати вміння узгоджувати в мовленні прикметники з іменниками в жіночому та середньому роді (стигла, соковита груша, солодке, рум’яне яблуко);

– удосконалювати навички словотворення відносних прикметників (сік з апельсина – апельсиновий сік);

Музика:

– розвивати почуття ритму, вміння переключатися з одного руху на інше;

– формувати правильну артикуляцію під час співу;

– розвивати музичний слух;

Фізична культура:

– розвивати всі види моторики: загальну, дрібну, артикуляційну;

– формувати вміння дітей координувати мова з рухом;

Здоров’я:

– розвивати мовне дихання

Матеріал:

Муляжі овочів та фруктів, два кошики, скриньки, обручі, банки для компоту і варення, шапочки огірочка і мишки.

Підготовча робота:

Розглядання картин «Город», «Сад», складання описових розповідей про овочах і фруктах, розучування дихальних, музичних, пальчикових ігор.

Хід безпосередньо освітньої діяльності

Ведучий:

Хлопці, нас запросила до себе Бабуся Ліда допомогти їй прибрати урожай овочів і фруктів. Вона вже старенька і їй одній важко. Ви готові відправитися в шлях дорогу.

Діти: Так.

Ведучий:

Подивіться, тут недавно пройшов дощ, дорогу розмило. Будемо добиратися пішки до бабусі.

1. Вправа на розвиток загальної моторної спритності. Ходьба з високим підніманням ніг під музику і переступанням через калюжі.

Ведучий:

Ось ми і прийшли. А як тут легко дихається! У селі повітря чисте, свіже.

2. Вправа на формування мовного дихання.

На рахунок 1, 2 – вдих;

На рахунок 1, 2 – видих;

На рахунок 1, 2 – вдих;

На рахунок 1, 2, 3 – видих з вимовленням голосних А, О, У.

Бабуся (вчитель-логопед).

Здрастуйте хлопці, мої внучатки. Рада вас бачити, запрошую вас на город.

3. Гра «Урожай зберемо» – на розвиток координації мовлення з рухами.

В город підемо,

Урожай зберемо.

Ми морквини натаскаем

І картоплі накопаем.

Зріжемо ми качан капусти,

Круглий, соковитий, дуже смачний.

Та повернемося по доріжці.

Бабуся (вчитель-логопед).

Ох, як багато врожаю з городу ми зібрали, а тепер допоможіть мені розібрати, де овочі, а де фрукти?

4. Гра – змагання «Розклади урожай»– на розвиток уміння класифікувати овочі і фрукти, узгодження іменника з прикметником.

Правила: діти двома командами під музику розкладають овочі в ящик, фрукти в кошик. По закінченню гри разом з бабусею перевіряють правильність виконаного завдання. Дістають муляжі з корзини або ящики і закріплюють назва овочів і фруктів, узгоджуючи прикметник з іменником: «рум’яне яблуко – це фрукт», «червоний помідор – це овоч».

Бабуся (вчитель-логопед).

Спасибі вам онучата розібрали урожай. А зараз заготовимо на зиму запаси: варення і компот.

5. Комунікативна гра «Варимо варення, компот, робимо запаси» – на вдосконалення словотвір відносних прикметників

Правила гри: на столі стоять дві банки з написами картинками «компот», «варення», діти беруть муляж фрукта, кладуть в кожну банку. Називають: Яке варення? Який компот?

Бабуся (вчитель-логопед).

Ох і смачне варення, так і хочеться спробувати, так аж надто гаряче. Давайте дути на нього, остудимо.

6. Дихальна гімнастика: «Дути на варення»- на розвиток довготривалого плавного видиху.

7. Артикуляційна гімнастика: «Смачне варення»– на зміцнення м’язів мови.

Бабуся (вчитель-логопед).

Фрукти заготовили на зиму, а кошик з овочами повним сповнена, що можна приготувати з овочів.

8. Комунікативна гра «Хто більше назве страв з овочів».

9. Фізкультхвилинка-рифмовка «Щі – талочка» на розвиток дрібної моторики, слухового уваги в поєднанні з музикою

Ведучий:

Ми допомогли бабусі зібрати овочі, зварити смачні щі. А давайте заспіваємо пісню для неї!

10. Пісня: «Листочки»

Ведучий:

Який гарний букет осінніх листочків! Подаруйте його бабусі (дарують бабусі осінній букет).

Хлопці, ми сьогодні добре попрацювали, а тепер давайте відпочинемо і пограємо.

11. Рухлива гра «Огуречик» – на розвиток координації мовлення з рухами.

Правила гри: діти стоять у колі, дитина-«огірочок» в центрі кола, за колом дитина «мишка». Діти йдуть по колу показуючи дії у відповідності зі словами потішки. Після закінчення читання потішки, «мишка» наздоганяє «огірочок», діти, які стоять в колі допомагають «огурчику» не попастися мишки.

Огуречик, огуречик

не ходи на той конечик!

там мишка живе,

тобі хвостик відгризе!

Ведучий:

Як багато цікавого ви сьогодні дізналися і скільки корисних справ зробили. Порадували бабусю! Але нам пора повертатися додому.

Звучить музика, діти прощаються з бабою, «їдуть електричкою», виконуючи рухи дрібними кроками «дробушки».

Конспект безпосередній освітньої діяльності дітей у старшій групі на тему «Зоопарк»

Інтеграція освітніх галузей: «Пізнання», «Комунікація», «Соціалізація», «Фізична культура».

Мета: Закріпити кількісний і порядковий рахунок в межах 8;

Завдання:

Освітні: формувати уявлення про життя диких тварин у зоопарку;

удосконалювати вміння відповідати на запитання: «Який?» (три-третій і т.д.).

Розвиваючі: сприяти закріпленню вміння позначати словами становище предметів по відношенню до себе; вправляти у знаходженні та накладанні геометричних фігур на зразок, створюючи певний малюнок; сприяти розвитку уваги, пам’яті, логічного мислення.

Виховні: виховувати інтерес до тварин півночі і жарких країн; виховувати взаємодопомогу.

Демонстраційний матеріал: Тварини півночі і жарких країн; цифри від 1 – 8; картки з точками від 1-8; гра «Геометричне лото»; модулі.

Методичні прийоми: ігрова ситуація, бесіда-діалог, розглядання ілюстрацій, фізкультхвилинка, рішення проблемних ситуацій.

Хід НСД

Вихователь: Сьогодні ми з вами відправимося в зоопарк, де зможемо побачити тварин Півночі і жарких країн. А на чому ж ми поїдемо? (пропозиції дітей) Згадала:

Я стукаю, стукаю, стукаю,

В далекий шлях вас покачу.

Мимо лісу, повз гір

Я жену во весь опор.

А над річкою на мосту

Просигналю вам ту-ту!

А потім в тумані зникну,

Закликаюсь швидкий ….(поїзд)

Щоб їхати на поїзді, нам потрібно придбати квиток, по якому ви дізнаєтеся номер вагона. (Вихователь роздає картки з точками від 1-8. Діти вважають точки і знаходять стілець з цією цифрою).

Вихователь: Хлопці, вагони у нас є, навіть з номером. А вони їдуть самі? (їх підцепляють до тепловоза). А з чого ж ми побудуємо тепловоз? (будують з модулів) Хто управляє тепловозом? (машиніст)

Вихователь: А вагони чіпляється, як потрапило або по черзі перший, другий, третій…? Який вагон підчепимо першим до тепловозу? (Вагон номер 1″, і т.д.)

Діти самостійно розставляють стільці-вагони.

Вправа: «Прощання». Діти і вихователь домовляються про умовних командах: Якщо звучить ім’я хлопчика («До побачення, Ілля.») -діти повинні повернутися вліво і помахати лівою рукою. Якщо ім’я дівчинки – вправо.(4-5 раз)

Вправа: «Назви сусідів» – Руслан, в якому вагоні ти їдеш? Який вагон попереду (позаду) (Запитати 3-4 дітей)

Вихователь: Поїзд наш розігнався, а щоб нам не сумувати, ми пограємо:

Гра «Так-ні»

– В порожній склянці є горіхи?

-Сніг йде влітку?

-У квадрата є кути?

– Суп їдять виделкою?

– Понеділок після вівторка?

– Берлога у ведмедя на гілці?

– День народження 1 раз в році?

– Зараз зима?

– Сьогодні п’ятниця?

– На руці сім пальців?

Вихователь: Ось ми і приїхали в зоопарк. Давайте пригадаємо правила поведінки в зоопарку. (Говорити спокійно, не кричати; не бігати, не відходити від дорослих; не годувати тварин, не гладити)

(На дошці 8 тварин спекотних країн).

Вихователь: – Хто це? ( Називають тварин.) Де вони мешкають? (Це тварини жарких країн).

– Соня, порахуй тварин зліва направо.

– Яке число вийшло? (8)

– Максим, порахуй справа наліво.

– Яке число вийшло? (8)

Висновок: Кількість тварин від напряму рахунку не змінилося.

Але ми з вами будемо вважати зліва на права.

Гра «Хто де стоїть?»

1. Який за рахунком стоїть слон? (жираф, верблюд, лев)

Дитина: Слон по рахунку три.

Вихователь: Отже він який? (третій)

2. Вихователь плескає 4 рази. (Діти вважають і називають, хто знаходиться четвертим) Повторити 3-4 рази.

3. Показати цифру 6 (2; 8 )

4. Яке тваринно знаходиться між 1 і 3? Між 6и8?

Фізкультхвилинка.

У понеділок – я купався (махають руками)

А у вівторок – малював (руками вгору-вниз)

У середу – довго вмивався (миють обличчя)

А четвер – у футбол грав (штовхають м’яч)

У п’ятницю – я стрибав, бігав,

Довго, довго танцював (кружляють)

А в суботу, неділю

Цілий день я відпочивав (плескають)

Вихователь: Тепер вирушимо далі і подивимося на тварин Півночі.

– Назвіть, яких тварин ви знаєте?

Гра: «Хто в якій клітці живе?»

– Які тварини знаходяться вгорі? (внизу)

– Які тварини знаходяться справа від нас? (зліва від нас)

– Яка тварина знаходиться в правому нижньому кутку? (у лівому верхньому)

– Де знаходиться пінгвін? (У лівому нижньому куті)

– Де знаходиться морський котик? (у правому нижньому куті)

Вихователь: Молодці, хлопці, ви були уважними, активними, кмітливими. Які тварини вам сподобалися?

Я взяла з собою в подорож картинки з домашніми тваринами,

які були складені з різних геометричних фігур. Але подув вітер і всі фігурки роздмухав і що мені тепер робити я не знаю. (пропозиції дітей). Ви мені допоможете їх зібрати? Кожен складе одну картинку, а кому буде важко, ми всі допоможемо.

Гра: «Геометричне лото»

Вибирають зразок, знаходять відповідні геометричні фігури і викладають на зразок. Вихователь цікавиться, яку фігуру дитина шукає (великий червоний трикутник, маленький жовтий кружок і т.д.)

Вихователь: Молодці, ви з усіма завданнями впоралися. Нам пора повертатися в дитячий сад. Поїзд нас чекає.

Рефлексія:

Вихователь: – Діти, де ми з вами побували?

– Яких тварин побачили?

– До скількох навчилися рахувати?

– З яких геометричних фігур можна скласти тварин?

Я вам хочу подарувати розмальовки з тваринами півночі і жарких країн. Ви їх раскрасите, коли захочете і покажіть іншим дітям.

Конспект логопедичного заняття у старшій групі на тему: Переказ оповідання «Кіт у чоботях» по Е. Пермяку

Корекційно-освітні завдання:

1. Уточнення і розширення словника: корито, палуба.

2. Розвиток синтаксичної сторони мовлення – закріплення поняття пропозицію.

3. Удосконалення граматичного ладу мови – вживання іменників множини у формі родового відмінка; узгодження іменників з прикметниками в роді і числі.

Корекційно-розвиваючі завдання:

1. Навчання складання предметно-графічного плану розповіді.

2. Розвиток зв’язного мовлення – переказ розповіді з опорою на предметно-графічний план.

3. Розвиток обсягу вербальної слухової короткочасної пам’яті.

4. Розвиток зорового сприйняття, мислення, удосконалення дрібної моторики руки.

Корекційно-виховне завдання:

Виховання вміння уважно слухати і оцінювати відповіді дітей, виховання доброзичливості.

Обладнання: картинки взуття, ілюстрації до оповідання «Кіт у чоботях» по Е. Пермяку, іграшки: корабель, корито, предметно-графічний план розповіді, індивідуальні зошити дітей.

Хід логопедичного заняття:

1. Організаційний момент:

– Хлопці, подивіться, казкові звірятка втратили взуття, давайте розповімо хто, що втратив і відшукаємо втрату.

– Кіт втратив червоний чобіт, свинка втратила зелений черевик, собака втратила блакитну капець, козеня втратив чорний валянок.

– Назвіть у кого що?

Вправа «кому що?»

– У кота чоботи – кіт у чоботях; у свинки черевики – свинка в черевиках, у собаки тапки – собака в тапках, біля козеняти валянки – козеня у валянках.

2. Читання оповідання Е.Пермяка «Кіт у чоботях»

– Послухайте історію, в якій кіт теж носив чоботи.

Йшов корабель у відкритому морі. Раптом моряки помітили в хвилях корито. У кориті сидів рудий кіт. Здивувалися моряки: як він тут опинився? Моряки врятували кота і назвали Темкой.

Кіт швидко подружився з моряками. Але незабаром моряки помітили, що кіт боїться ступати на палубу. По залізній підлозі палуби коту було боляче ходити. Вирішили моряки взути Темке лапи. Один моряк вибрав м’яку червону шкіру і пошив чоботи. Тепер Темка став котом у чоботях.

3. Бесіда за змістом оповідання

– Де йшов корабель? Корабель плив по морю.

– Що моряки помітили в хвилях? Моряки помітили в хвилях корито.

– Хто сидів у кориті?

– Як вчинили моряки? Моряки врятували кота.

– Як назвали моряки кота?

– Що моряки помітили, коли кіт жив на кораблі?

– Чому Темка боявся ходити по палубі?

– Що моряки придумали?

– З якої шкіри пошив моряк чоботи коту?

– Як стали називати кота моряки, коли йому пошили чоботи?

Словникова робота – уточнення семантики слів:

– Що таке корито? Виберіть картинку, де намальовано корито. Раніше в кориті прали білизну.

– Розгляньте корабель, покажіть, де знаходиться палуба? Палуба – верхня відкрита частина корабля.

4. Поділ матеріалу на смислові частини

Читання оповідання по частинах

– Подумайте і скажіть, що найголовніше сталося у першої (другої) частини оповідання?

– Давайте назвемо частини розповіді:

1. Моряки врятували кота

2. Моряки взули кота

5. Складання предметно-графічного плану розповіді

Давайте запишемо розповідь картинками.

– Виберіть картинки, про яких йдеться в першій частині розповіді: йшов корабель, побачили корито, сидів рудий кіт, врятували кота, назвали Темкой.

– Виберіть картинки, про яку йдеться у другій частині розповіді: подружився з командою, боїться ходити по палубі, вибрали червону шкіру, пошили чоботи.

1. Врятували кота

Йшов корабель

Побачили корито

Врятували кота

Назвали Темкой

2. Взули кота

Подружився з командою

Боїться ходити по палубі

Вирішили взути

Пошили чоботи

– Давайте запишемо картинками перше речення. Про що говориться в реченні? Назвіть слова предмети. Назвіть слова дії.

6. Пальчикова гімнастика

Як у нашої кішки на ногах чобітки.

Як у нашої свинки на ногах черевики.

Як у пса на лапках блакитні тапки.

А козеня маленький одягає валянки!

А синочок Вовка нові кросівки.

Ось так, ось так – нові кросівки!

7. Повторне читання оповідання

8. Переказ розповіді з опорою на предметно-графічний план

(переказ за частинами)

1. врятували кота.

2. взули кота.

9. Робота в зошитах

Завдання – намалювати і розфарбувати коту чоботи.

10. Підсумок заняття

Згадайте, як називається розповідь, який ми переказували?

У кого розповідь вийшов найцікавішим?

Оцінка роботи всіх дітей.

Конспект заняття «Подорож по казках»

Мета: Закріпити і розширити знання дітей про добре знайомих казках; створити у дітей радісний, емоційний настрій.

Завдання

– дати характеристику героям казок; формувати художньо-мовленнєві виконавчі здібності;

– розвивати інтерес і любов до казок; розвивати мовлення дітей у процесі бесіди, уміння вживати в мовленні поширені речення; розвивати уяву, пам’ять, увагу;

– виховувати любов до художньої літератури.

Матеріал до заняття: чарівну квітку із сімома пелюстками; картинки – (баба – яга, лисиця); переплутані ілюстрації до двох казок («Три порося», «Крилатий, волохатий та олійний»); картинки із зображеннями казкових персонажів.); шапочки до казок «Ріпка» та «Колобок»; фішки.

Методичні прийоми: бесіда, пояснення, гра, загадки

Хід заняття:

Коло радості

Здрастуй, сонце золоте!

Здрастуй, небо блакитне!

Здравствуйте, мої друзі!

Дуже радий вас бачити!

– Ви любите казки? А чому ви їх любите? Ви знаєте багато казок? Зараз перевіримо. Давайте розділимося на дві команди.

Добрий день, друзі! Добрий день, дорогі гості! Я рада вітати вас на конкурсі веселих і кмітливих. Сьогодні ми будемо подорожувати по казках, а допоможе нам «чарівна квітка». У кожній пелюстці у нього заховано завдання.

Завдання № 1. Згадайте назви народних казок (за кожну правильну відповідь дається фішка).

Завдання № 2. Я загадаю вам загадки, а ви будете називати казку або казкового героя. Слухайте уважно.

1.

Знайшла одного разу мишка

Зовсім порожній будиночка,

Почали жити та поживати.

Так мешканців до себе пускати. (Теремок)

Назвіть тих, хто жив в теремку. Правильно, всього 6 героїв.

2.

Чекали маму з молоком,

А пустили вовка в дім,

Хто ж були ці

Маленькі діти? (Козенята)

Скільки козенят у казці?

3.

З’явилася дівчинка в чашечці квітки,

І була та дівчинка трохи більше нігтика.

В шкаралупі горіха дівчинка спала.

Яка ж дівчинка у квітці жила? («Дюймовочка»)

4.

Зараз поміркуємо про книжку інший.

Тут синє море, тут берег.

Старий вийшов до моря і закинув невід,

Кого спіймає і щось попросить.

Про жадібного старій розповідь наш піде,

А жадібність, хлопці, до добра не веде.

І скінчиться справа все тим же коритом,

Не новою, а старою, звичайно, розбитим. («Казка про рибака та рибку»)

5.

Ах ти, Петя-простота,

Схибив трохи.

Не послухався кота,

Виглянув у віконце… («Півник – золотий гребінець», російська народна казка)

6.

Я від дідуся пішов.

Я від бабусі пішов,

Скоро прийду до вас. («Колобок»)

7.

Дід бив, бив-не розбив,

Баба била, била-не розбила. («Курочка Ряба»)

8.

Я дерев’яний чоловічок.

На воді і під водою

Шукаю ключик золотий,

Усюди суну ніс свій довгий,

Хто ж я? (Буратіно)

Фізкультхвилинка «Буратіно».

Буратіно потягнувся,

Раз – нагнувся,

Два – нагнувся,

Руки в сторони розвів,

Ключик, видно не знайшов.

Щоб ключик нам знайти,

Потрібно встати на носочки.

Молодці!

Завдання № 3. А тепер найскладніше завдання: я буду називати казкових героїв, а ви згадайте назви казок, в яких вони діють.

1. Цар, три сина, стріла, болото. («Царівна-жаба»)

2. Батько, мачуха, три дочки, фея, туфелька. («Попелюшка»)

3. Дуже маленька дівчинка, травневий жук, миші, ластівка. («Дюймовочка»)

4. Зла мати, дочка і падчерка, дід Мороз. («Морозко»)

Завдання № 4. Доберіть ознаки до героя, зображеного на картинці: команда № 1 – Баба Яга; команда № 2 – Лисиця.

{Баба Яга – люта, страшна, стара, потворна, кістлява, кістяна, обірвана і т. д.;

Лисиця – хитра, руда, пухнаста, красива, розумна, тепла, кудлата, шахрайка і т. д.).

Завдання № 5. Гра «Плутанина» (казки «Троє поросят», «Крилатий, волохатий та олійний»).

Одному художникові дали завдання намалювати ілюстрації до двох казок. Але він виявився дуже розсіяним і неуважно читав казки, тому все переплутав.

Давайте подивимося, що у нього вийшло.

Вихователь читає переплутані тексти для кожної команди і просить виправити помилки в тексті і на картинці.

Завдання № 6. «Пошук скарбу».

А шостий чарівний пелюстка пропонує нам пограти і заповітний скарб відшукати.

Відшукаємо ми скарб, тільки якщо пройдемо за наступним маршрутом: «шість кроків ліворуч, десять стрибків прямо, чотири кроки на носках вправо, тепер треба повернутися, та озирнутися навколо». Що нового з’явилося в ігровому куточку? (В куточку з’явилися картинки з зображеннями казкових персонажів.)

Гра «Допоможи героям казок зустрітися».

Для кожної команди – конверт з героями казок. Картинки розкладаються на килимі, і за сигналом діти починають збирати героїв названої казки.

Завдання № 7.

Сьомий пелюстка пропонує вам стати артистами і показати уривки з казок: команда № 1 – «Ріпка»; команда № 2 – «Колобок».

Діти самостійно беруть речі і предмети, що необхідні їм.

Підсумок. А ми надаємо слово журі».

Слово журі, підсумки (вважаються фішки). Нагородження. Включається тиха музика, діти обмінюються враженнями про свято.

Ось і підійшов до кінця наше свято.

Продовжуйте, діти, любити казку.

Успіхів вам!

Заняття старшого дошкільного віку на тему: «Властивості води»

Інтеграція освітніх галузей: «Пізнання», «Комунікація», «Соціалізація»

Мета: Розвиток пізнавальної активності дитини в процесі експериментування з водою.

Завдання:

1. Освітні

-закріпити знання про кругообіг води в природі

-ознайомлення з властивостями води через дослідно – експериментальну діяльність

2. Виховні:

– виховувати вміння діяти в колективі.

– виховувати дбайливе ставлення до води як природного ресурсу.

3. Розвиваючі:

– вчити аналізувати, робити висновки; мати свою думку.

– розвивати логічне мислення;

– стимулювати пізнавальну активність дітей.

Матеріали та обладнання:

Картинка «Кругообіг води в природі»

На кожну дитину: пластикові стаканчики, ложки, «формочки» з сіллю і цукром, «розетки» різної форми, яйця, пластикові баночки.

Хід заняття:

Організаційний момент:

– Здрастуйте хлопці, сьогодні ми поговоримо про одне з найважливіших речовин у природі, без якого неможливе життя на Землі. Я вам загадаю загадки, а ви спробуйте відгадати, про яке речовині піде мова.

У морях і річках мешкає

Але часто морем літає,

А як набридне їй літати,

На землю падає знову. (вода)

– Правильно, сьогодні ми будемо говорити про воду.

Основна частина.

– Як ви думаєте, для чого всьому живому на землі потрібна вода?

– Води витрачається дуже багато. Як ви думаєте, як поповнюються запаси води?

– Щоб це дізнатися, подивіться на цю схему («кругообіг води у природі»). На ній зображено все, що відбувається з водою в природі (розповідь+ демонстрація).

Сонце нагріває воду, і вода перетворюється в пар. У вигляді пари крихітні, невидимі крапельки вологи піднімаються в повітря. Чим вище піднімається пар, тим холодніше стає повітря. Пара знову перетворюється у воду. Крапельки збираються разом і утворюють воду. Коли крапельок стає багато, вони стають важкими для хмари і випадають дощем на землю.

– Вода в природі буває солона і прісна. Як ви думаєте, що значить прісна?

Дослідно-дослідницька діяльність.

– Перед вами стаканчики з водою. Спробуйте воду. Є у води смак?

– А тепер додайте у воду сіль. Спробуйте. Яка на смак стала вода?

(солона).

– А тепер додайте у воду цукор. Спробуйте. Яка на смак стала вода?

(солодка).

– А тепер спробуйте воду. Є у неї смак? (робиться висновок, що у води немає свого смаку)

– Ховаючи в собі сіль і цукор, вода не дає їх побачити, не дає доторкнутися і взяти назад, але при цьому вона зберігає їх у собі. Насправді сіль і цукор не зникли у воді, вони розчинилися. Отже, вода є розчинником.

– А тепер візьміть картинки і подивіться на них крізь стаканчики з водою. Видно що намальовано на картинці?

– Значить вода яка? (прозора).

– А тепер давайте перельем воду зі склянки в ці «розетки». Що сталося? (вода прийняла форму, в яку її перелили)

– Чи має вода певну фору? (немає)

– Як ви думаєте, чому вода в морях і океанах солона, адже річки несуть у неї прісну воду?

Коли йде дощ, він розчиняє частки солей, що знаходяться в ґрунті. Струмочки дощової води потрапляють в річки. Течія річки переносить солі в моря. Вода під дією сонця нагрівається і випадає на землю у вигляді опадів, але вся сіль залишається в море.

– Давайте уявимо собі, що ми опинилися на море і трошки поплаваємо.

Физминутка.

До моря швидко ми спустилися,

Нахилилися і вмилися.

Ось як славно освіжилися.

А тепер дружно попливли:

Разом разів-це брас,

Одного, іншого-це кроль.

Всі як один пливемо як дельфін.

Вийшли на крутий берег

І вирушили додому.

– А ви знаєте, що в морській воді плавати легше, тому що вона може тримати предмети на поверхні?

Дослідно-дослідницька діяльність.

– Перед вами на столах стоять банки з прісною водою (тобто з водою з-під крана), лежать яйця. З ними треба поводитись обережно, щоб не розбити їх. Візьміть в руки яйце і опустіть в банку з водою. Що сталося з яйцем? (потонуло). Яйце потонуло, бо воно важче води.

– А тепер у другій банку ми з вами зробимо морську воду. Для цього вам потрібно додати в банку сіль і добре перемішати. Опустіть туди яйце. Що з ним сталося? (не тоне). Це тому, що солона вода важче прісної, тому плавати в морі легше, ніж у річці.

– А зараз я покажу вам невеликий фокус. Якщо підлити в банку з солоною водою трохи прісної води, то ми можемо побачити, що яйце буде плавати посередині банки. Це відбувається тому, що якщо розбавити солону воду прісної, вона вже не буде такою важкою і яйце трохи опуститься вниз (діти самостійно розбавляють солону воду)

Заключна частина.

– Про який речовині ми сьогодні з вами говорили?

– Які властивості є у води?

– Спасибі хлопці, ви всі великі молодці, до побачення.

 

Шановні батьки! Скоро наші діти стануть першокласниками. Пропонуємо вам декілька порад

  • Вранці піднімайте дитину спокійно, з посмішкою та лагідним словом.
  • Не згадуйте вчорашні прорахунки, особливо мізерні, не вживайте    образливих слів.
  • Не підганяйте її, розрахувати час – це ваш обов’язок, якщо ж ви цю проблему не вирішили, – провини дитини у цьому немає.
  • Відправляючи дитину до дошкільного закладу, побажайте їй успіхів, скажіть кілька лагідних слів без подібних застережень: “Дивись, поводь себе гарно!”, “Щоб не було поганих вчинків!” тощо.
  • Зустрічайте дитину спокійно, не сипте на неї тисячу запитань, дайте їй розслабитись (згадайте, як вам тяжко після важкого робочого дня). 
  • Коли дитина збуджена і хоче з вами чимось поділитись, не відмовляйте їй у цьому, вислухайте, на це ви не витратите багато часу.shkolniki 7

 

  • Якщо дитина замкнулась, щось її турбує, не наполягайте на поясненні її стану, хай заспокоїться, тоді вона все сама розкаже.
  • При спілкуванні з дитиною не вживайте виразу: “Якщо ти будеш добре поводитись, то …” Часом умови ставляться важкі – й тоді ви опиняєтеся у незручному становищі.
  • Протягом дня знайдіть хоча б  півгодини для спілкування з дитиною. В цей час найважливішими повинні бути справи дитини, її біль, її радощі.
  • У сім’ї повинна бути єдина тактика спілкування всіх дорослих з дитиною. Всі суперечки щодо виховання дитини вирішуйте без неї. Не зайвим буде почитати літературу для батьків, там ви знайдете багато корисного.
  • Завжди будьте уважними до стану здоров’я дитини, коли щось турбує її: головний біль, поганий стан. Найчастіше це об’єктивні показники стомлення, перевантаження.
  • Пам’ятайте, що діти люблять казки, особливо перед сном, або пісню,      лагідні слова. Не лінуйтесь подарувати це для них. Це їх заспокоїть, зніме денне напруження, допоможе спокійно заснути і відпочити.
  • Не нагадуйте перед сном про неприємні речі, про роботу. Завтра новий трудовий день – і дитина повинна бути готова до нього. А допомогти в       цьому їй повинні батьки своїм доброзичливим ставленням. Чекати ж якогось дива  від дитини, радісних поривів душі, доброти треба терпляче, відшукуючи ці риси в дитині, постійно заохочувати її.

 

Шановні батьки, пропоную заняття по підготовці до Великодня.

Мета:
– розширити, поглибити та уточнити знання дітей про звичаї і обряди, народні ігри, символіку пов’язану з Великодніми яйцями;
– заохочувати прагнення дітей до дизайнерської діяльності з декоративного оформлення дитячого інтер’єру;
– збагатити внутрішній світ дитини позитивними емоціями; – учити дітей описувати об’єкти, явища суспільного життя за допомогою дорослого;
– учити дітей розмірковувати, висловлювати свої думки, сприяти розвитку мовлення;
– закріпити вміння дітей підбирати епітети, узгоджувати іменники з прикметниками, числівниками у роді, числі та відмінку;
– вчити висловлювати оцінне судження з приводу успішних-неуспішних результатів практичної діяльності;
– вживати слова на позначення дій;
– правильно вживати вирази, що означають положення предметів у просторі.
– виховувати потребу у спілкуванні з однолітками;
– виховувати позитивне емоційно-ціннісне ставлення до створених руками людей предметів.

Матеріал: картина «Великдень», вірш Р. Завадовича «Великдень», та К.Перелісної «Писанка», зразки писанок, папір, пензлі, яєчка (заготовки), фарби, серветки, стакани з водою.
1.Дорослий організовує дітей на заняття. Читає вірш Р.Заваловича «Великдень».

Радісний надходить день
Дзвонять дзвони: день-дзелень.

Понад міста, понад села
Лине вісточка весела.
Ясне сонце над селом,
Наче писанка, зійшло .

Вибігайте з хати, діти!
Як сьогодні не радіти?
Вийдем-вийдем на горбок,

Заспіваєм гаївок,
Що весна вже воскресла,
Нам Великдень принесла.
2.Запитання: – Про що, розповідається у вірші? Яке свято принесла весна?
Весна приносить нам ясне сонечко, тепло, а ще славиться веселими святами. Одним із великих весняних свят в народі вважають Великодні свята, або ще по іншому їх називають Паска. До цього свята люди прибирають в хатах, на подвір’ї. І земля прибирається до цього свята: з’являються весняні квіточки, зеленіє травичка. Великодні свята багаті своїми народними звичаями. Що вдома готують до цього свята?                                  Готують різні страви. А особливістю є те, що в кожній сім’ї печуть дуже смачний, солодкий, запашний хлібець. В народі його називають паскою (показати дітям ілюстрацію присвячену Великодню). Діти розглядають картину.

3.Запитання:
– Що зображено на картині?
– Коли ми святкуємо це свято?
– Хто зображений на картині?
– Як люди прикрашають свої оселі?
– Що робить мама?
– Як називається солодкий смачний хлібець?
– Що робить бабуся?
– Хто їй допомагає розписувати писанки?
– Що робить тато і син?
– Навіщо вони накривають на стіл?

  1. Завдання: – А зараз я вам пропоную скласти розповідь за картиною.
    – Про що ви будете розповідати спочатку? (Коли святкується Великдень. Як до нього люди готуються).
    – Що ви розповісте потім? (Які страви готують. Що в них особливого).
    – Чим закінчите свою розповідь? (Уся сім’я збирається разом за святковим столом, вітають одне одного, грають в ігри).
    (У разі потреби дорослий може дати зразок розповіді).
    Зразок розповіді: «Навесні святкують велике свято – Великдень. До нього готуються всі люди. Вони прибирають свої оселі, прикрашають їх гілочками верби і квітами. На свято Великодня готують багато смачних страв. Але головними є паска і крашені яйця. Паска – це смачний солодкий хлібець. Його печуть один раз на рік. За допомогою фарби, лушпайок цибулиння фарбують яйця.
    Мама готує паски, вона викладає їх у форми. Бабуся і онучка фарбують яйця. Тато і син накривають на стіл.
    Коли страви будуть готові, уся сім’я сяде до столу святкувати Великдень».
    5. Фізкультхвилинка.
    – Діти, пригадайте, які великодні ігри ви знаєте? (Відповіді дітей).
    – А зараз ми пограємо українську народну гру «Великодня гра».

Стали діти у кільце. В кожного в руках яйце.
Маші випало на славу розпочати цю забаву,
Дуже милу, престару великодню гру.
Ходить дівчина кільцем і постукує яйцем…
Що не стукне – трісь і трісь, – яйця тріскають чиїсь…
Машине – ціле, тверде, – Маша рада далі йде…
Стук-стук-стук… і раптом – хрусь!
Гру продовжує Петрусь. Стукнув лише разів три

І так само вийшов з гри.
За Петриком пішов Максим, декілька дівчат за ним…
В Олі писанка ціла, Оля в грі перемогла!
А тепер, відомо всім, всі за стіл до Олі в дім.
Їсти яйця, все, що є… Просить той, хто виграє.

  1. Вивчити вірш: Катерини Перелісної « ПИСАНКА»

Свято Пасхи недалечко,
Люди звичай бережуть, –
Розмальовують яєчка,
Пишні пасочки печуть.

Ми сьогодні рано встали,
Різні фарби готували:
Із цибулі, із кори,
З ягід, квітів і трави.

Гарна писанка у мене.
Мабуть, кращої й нема.
Мама тільки помагала,
Малювала ж я сама.

Я ту писанку для себе,
Для зразочка залишу,
А для мами і для тата
Дві ще кращі напишу.

– А може ще хтось з вас знає вірші про великодні свята? (Діти розповідають вірші).
– Молодці діти, і вірші знаєте про це свято.

  1. Гра: «Склади речення».
    – Дорослий називає слово, а діти з цим словом складають речення. Ось наприклад слово «писанка», яке речення з цим словом можна скласти? (Діти складають речення з словом «писанка», «крашанка», «Великдень», «весна»).
    – Ось скільки багато речень ви склали. Молодці.
  2. Розповідь про писанки і крашанки.
    – Я вам розповім про писанки і крашанки. Писанки розмальовують. Їх можна розписати воском, фарбами. Писанка така гарна, що красиву дівчину порівнюють з нею, кажуть, «Гарна, як писанка». З писанками організовують ігри, тому кожен намагається розписати писанки якнайкраще.
    – Крім писанок, на Великдень фарбують і крашанки.
    – Діти, подумайте і скажіть, чим відрізняється писанка від крашанки? (Крашанки мають однотонні кольори. Яйця опускають у відвар з цибулинного лушпиння чи інший природний барвник і виходить крашанка).
    – Так діти, крашанка – це яйце пофарбоване одним кольором. Кольори бувають дуже різні. Але всі вони дуже гарні. Червоний колір писанки та крашанки означає любов, жовтий – сонечко, пишне життя, голубий – небо ясне, воду. За народним звичаєм, яйця фарбують в суботу, тому що яйця, пофарбовані в п’ятницю, швидко псуються, а зроблені в суботу, зберігаються протягом всіх свят. Розмальовані писанки на Паску кладуть у кошики і несуть до церкви для освячення. Писанки дарують один одному і бажають добра, любові.Є три види  розмальованих яєчок: Як ця називається? (писанка). А ця ? (крашанка). А ось цю ми називаємо як? ( крапанка). 
  3. Творча робота для дітей: «Розфарбуй писанку».

Візерунки вибираємо за бажанням, пропоную виконати роботи як на папері так і на справжніх яєчках. Творчої наснаги вам.

 

Доброго дня шановні батьки та любі дітки. Починається новий тиждень і  ми пропонуємо разом з нами готуватися до світлого свята Великодня. Всі заняття будуть присвячені цьому святу.

Тема: Вербна неділя.

Мета: Познайомити дітей з історією виникнення свята, з народними обрядами і звичаями; уважно слухати вірші про свято та запам’ятовувати,
уточнити знання про дерево верби. Вчити дітей виконувати виріб з паперу та непридатного матеріалу. Розвивати пам’ять, допитливість, дрібну моторику.
Виховувати акуратність, посидючість та інтерес до народних традицій.

Приготуйте матеріал: Картинки з зображенням біблійного сюжету «Вхід Господній в Єрусалим», з гілочками верби, ватні палички, дерев’яні шпажки для шашлику, світло-коричнева папір, ножиці, клей олівець.

                                                   хід

  1. Привітання:

Від серця до серця лунають вітання:

— Прийміть найщиріші мої побажання!

Щоб були щасливі, щоб були весел!,

Щоб сміхом наповнилась наша оселя.

  1. Розповідь батьків про свято.

– Діти, в неділю всі православні християни відзначали одне з головних Православних свят – «Вербна Неділя». Воно відзначається за тиждень до Пасхи. Згідно Біблійного сюжету в цей день Ісус в’їхав у ворота міста Єрусалима на віслюку. Його урочисто зустрічали городяни й кидали під ноги пальмові гілки – символ миру, спокою. У нас не ростуть пальми, тому замість пальмових гілок ми використовуємо гілочки іншої рослини, верби.

– На яке число не доводилося Вербну Неділю рустрічати, це завжди весняне свято. Перше дерево, яке розпускається навесні – верба. Тому на Україні пальмову гілку замінили гілочками верби. Верба – це символ весни, пробудження. В цей день можна побачити багато людей, які несуть в руках гілочки верби , висвітлюють їх у церкві, прикрашають ними свій будинок, ходять в гості і дарують їх один одному. А давайте пограємо в гру, яка так і називається «Гості».

  1. Народна гра «Гості»

Долоні зімкнуті перед грудьми, пальці лівої руки щільно притиснуті до пальців правої руки.
– Мама, мама!
(Мізинці чотири рази постукують один про одного)

– Що, що, що?
(Три рази постукують один про одного вказівні пальці)

– Гості їдуть!
(Постукують мізинці)

– Ну і що?
(Постукують вказівні пальці)

– Здрастуйте, здрастье!
(Середній і безіменний пальці двічі перехрещуються з тими ж пальцями іншої руки, обходячи їх то праворуч, то ліворуч)

– Чмок, чмок, чмок!
(Гості цілуються, середній і безіменний пальці постукують по тим же пальцях іншої руки)

  1. Народні повір’я.

– А ви знаєте, що гілочки верби не просто дарували? В народі існує звичай легенько бити один одного гілочками верби. Вважається, що вбереже від пристріту і хвороби. Але не просто б’ють, а примовляють:

Верба, верба,
Верба хлест,
Верба хлест
Б’є до сліз.
Верба синя
Б’є не сильно,
Верба красна
Б’є напрасно,
Верба біла
Б’є за діло.
Верба хлест
Б’є до сліз.

– Повторимо цю приговорку всі разом (повторити 2-3 рази).

– Приговорку ми з вами запам’ятали. Тепер нам не вистачає тільки гілочок верби. А де ми її можемо взяти?

Дітина:

– Зрізати з дерева. Купити біля церкви.

  1. Практична робота.

Вихователь:

– Я пропоную вам зробити гілочки верби самим.  розгляньтеемо картинку із зображенням верби.

– На що схожі бруньки верби?

Діти:

– Бруньки верби схожі на хутро (на пух, на вату).

Вихователь:

– Ви всі праві. А для того щоб нам зробити гілочку верби, я приготувала: ось такі дерев’яні шпажки для шашлику, ватяні палички, смужки світло-коричневого паперу. Ще нам знадобиться клей-олівець. Будьте уважними та обережними.

  1. Візьмемо шпажку і шматочок ватної палички. Вістря шпаги вставляємо в ватяну паличку.
    2. Тепер намажемо клеєм смужку паперу.
    3. Починаємо обмотувати папір навколо шпажки.
    4. Через відстань вставляємо ватяні палички і продовжуємо обмотувати.

– Обмотуємо акуратно, щоб не порвати папір. Наша гілочка готова.

  1. Прочитайте дітям вірш.

Гілочки тоненькі,котики пухнасті,
Хай несуть у хату радість, мир і щастя,
Хай несуть у серце радість воскресіння
Хай направлять наші душі до спасіння.

Гілочки тоненькі, котики вербові,
Всіх благословляють, щоб були здорові,
Щоб жили в любові і достаток мали,
Щоб в молитві й з Богом діточки зростали.

Гілочки вербові сонце зігріває,
А душа радіє, а душа співає,
Бо вже близько свято, писанки і паска,
Бо на землю сходить світла Божа ласка.
Бо уже за тиждень буде в нас Великдень.

– Освячені гілочки верби ставлять вдома перед іконамиу червоний кут. Через рік ними обмітають всі кути в домі і обов’язково спалюють. А на їх місце ставлять свіжі гілочки, які будуть оберігати будинок і домочадців від хвороб і пристріту. Будьте здорові!

 

 

Шановні батьки та любі діти запрошую вас в космічну мандрівку.

ТЕМА : «КОСМІЧНА МАНДРІВКА»

МЕТА :підтримувати у дітей бажання випробовувати себе у вправах для «юних космонавтів», прищеплювати любов до рідного краю,викликати емоційні реагування на красу та різноманітність небесної сфери,  вправляти у розрізненні кольору, форми, просторових характеристик об»єктів Космосу. Формувати цілісний художній образ неба та його мешканців, основу розуміння  єдності землі та неба; активізувати словник дітей назвами планет та космічних тіл; продовжувати розвивати пояснювальне

Мовлення; удосконалювати здатність до до художньої

діяльності – малювання нескладних предметів та геометричних фігур;

надати дитині реальну можливість вигадувати, експериментувати, виявляти творчу ініціативу.

Приготуйте матеріал : карта зоряного неба, зображення сузір’їв, папір, набір кольорових

олівців, об’ємні та площинні геометричні фігури, предметні картинки.

Хід

  1. Космічне привітання

– Сьогодні ми з вами вирушимо в незвичайну подорож.

– Космос зберігає багато таємниць і загадок. А щоб він ними поділився, пропоную промовити космічне привітання :

КОСМІЧНЕ ПРИВІТАННЯ

Раз, два, три, чотири, п»ять

Почнемо космос вивчать.

В небі сонце і планети,

Ясні зорі і комети.

Ми вітання всім шлемо –

Дружно в космос летимо !

  1. Творча гра «Космічна подорож»

Датьки  разом із дітьми влаштовується на килимку й починають«подорож»: «Ми прилетіли на космодром. Швидше сідайте в космічні шатли. Пристебніться. Починаємо політ».

— Під час зльоту відчуваємо незначне струшування (підстрибуємо).

— Шатли почало хитати (нахили тіла).

— Тепер ми відчуваємо невагомість (обертання тулубом без відриву нижньої частини від підлоги).

— Атака астероїдів (уникаємо їх, нахиляючись назад, уперед, праворуч, ліворуч).

— Небезпека знизу (підняття стегон).

— Космічні щупальця неземної істоти намагаються обплутати то праву, то ліву ногу (почергове піднімання ніг).

— Втеча від погоні (робота обох рук).

  1. Гра «Добре чи погано бути космонавтом

– Космонавтом бути добре – можна на ракеті літати.

– Ні, погано – потрібно дуже багато вчитися.

– Добре, коли багато знаєш про космос.

– Погано , в космосі дуже холодно.

– Добре бути космонавтом, можна по Місяцю походити.

– Погано, далеко від дому.

– Добре, можна плавати в повітрі під час невагомості…

  1. Розповідь про коснавтику.

– А хто в космосі першим побував ?

(Вихователь показує дітям фотографію Юрія Гагаріна.)

Юрій Гагарін став першою людиною, яка побувала в космосі. Він облетів Землю на космічному кораблі «Восток». Це було в минулому столітті. Трохи згодом космос відвідали американські астронавти, вони висадилися на Місяць. Перед тим як люди зважилися полетіти в космос , експеримент із польотом у ракеті провели на собаці. Так Лайка стала найпершою живою істотою, що побувала в космічному просторі.

Людина винайшла місяцехід, який самостійно обстежував Місяць.

Космічні станції, космічні телескопи стають нашими помічниками. Люди працюють на космічних станціях. Польоти в космос перестають бути рідкістю. І ми все більше цікавого довідуємося про Всесвіт.

5.Бліц-опитування «Що я знаю про Сонце ?»

– Де знаходься Сонце ?

– Якої воно форми ?

– Коли ми бачимо сонячне світло ?

– Кому дарує Сонце свої промені ?

– Що таке Сонце ?

  1. 6. Запропонуйте дитині відгадати космічні загадки:

* * *

Котилося котильце,

Котильце-барильце,

То вище й вище,

То нижче й нижче.

Закидало у віконце

Золоте волоконце.

(Сонце)

* * *

Високий соняшник у небі Цвіте взимку й улітку,

Нам посилає проміння, А досі немає насіння.

(Сонце)

* * *

Один пастух багато овець пасе.

(Місяць)

* * *

У синім небі світлячки,

Не дістать до них рукою,

А найбільший світлячок

Зігнувся, як черв»ячок.

(Зорі і місяць)

* * *

У синьому мішечку золотих ґудзиків багато.

(Зоряне небо)

7.«Я – ЗЕМЛЯ» (вправа на розвиток емпатії)

Уявіть себе планетою Земля й дайте відповіді на питання.

  • Хто ти ?
  • Яка ти ?
  • Що тобі подобається ?
  • Що ти любиш ?
  • З ким дружиш ?
  • Чого хочеш ?
  1. Малювання космічних ракет

А тепер уявіть, на яких космічних кораблях ви летіли. Намалюймо їх!

9.Фізкультхвилинка « Ракета»

Ми в ракету дружно сіли (Імітація.)

І у космос полетіли. (Махи руками.)

Повз малі планети й зорі (Стрибки з обертанням руками.)

Летимо, як метеори. (Біг на місці.)

Обігнали ми комету — (Стрибки на місці.)

Повернулись на планету! (Повернення на місця.)

10 .Вправа « Збудуй ракету».

Пригадайте назви геометричних фігур, їх ознаки та збудуйте ракету.

11.Підсумок заняття.

– Сьогодні ми з вами багато довідалися про космос. Але наш Всесвіт зберігає ще багато загадок, які потрібно розгадати. До побачення, будьте здорові.

 

 

 

Доброго ранку шановні батьки та любі наші діти. Ми знову запрошуємо вас до співпраці. Пропоную вам поговорити про свійських тварин та птахів.

Тама : Родини  свійських тварин та птахів.

 Мета: закріпити знання вашої дитини про свійських тварин та птахів;  навчити дитину правильно вживати слова із закінченням – ою, – ею, – єю; звернути увагу на відсутність закінчень у назви маленьких істот ( лошат, курчат) , правильно вживати іменники зі збірними числівниками; запропонуйте дитині скласти розповідь за структурно – синтаксичною схемою; розвивати словник дитини; виховувати допитливість, дбайливе ставлення до об’єктів живої природи, інтерес до художніх творів.

Приготуйте матеріал : іграшка кошеня ( ілюстрація), сюжетні малюнка тварин та птахів (домашніх), олівці, білий папір.

Хід

  1. Ігровий момент. Покажіть дитині іграшкове кошеня . Запропонуйте дитині перетворитися на кошеня та імітувати дії, що описує.

     2.Психогімнастика «Кошеня гріється на сонечку»

Я – маленьке кошенятко. У мене гладенька м’яка шерсть , я люблю грітися на сонечку. Лягаю на спинку, простягаю свої лапки до сонечка, ніжно усміхаюсь йому, сонечко пестить мене своїми лагідними промінчиками.

  1. Бесіда  про тварин.

– Що вміють кошенята? ( кошенята вміють ходити, спати, бігати , гратися, ловити мишок, нявчати, пити молоко .

– Як сказати інакше: нявчати? ( муркотіти, воркотати). Покажи, як кошеня нявчить . перетворіться знову на діток.

  1. Покажіть дитині зображення свійських тварин та птахів.

– Чому вони так називаються? (вони живуть поряд з людиною. Людина піклується про них, будує їм житло, годує.) – Яку користь приносять людям свійські тварини? Навіщо люди піклуються про них?

  1. Дидактична гра « Хто де живе?»

– Кури живуть у …(курнику).   – Корови живуть у …(корівнику). – Коні живуть у ….( конюшні). – Свині живуть у …(свинарнику). – Вівці живуть у …(вівчарні).

  1. Дидактична гра: « Назви дитинчат»

У корів багато …(телят). У свині багато …( поросят). У кози багато ( козенят). У вівці багато …(ягнят). У коней багато…( лошат).У курей багато …(курчат). – У гусей багато ….(гусенят). У качок багато …( каченят).

  1. Дидактична гра « Хто з ким?»

З ким живуть кошенята? (кошенята живуть з кішкою,) Скільки кошенят живуть з кішкою? ( Троє кошенят живуть з кішкою.)

-З ким живуть цуценята? Скільки цуценят живуть з собакою?

-З ким живуть телята? Скільки телят живе з коровою?

– З ким живуть козенята? Скільки козенят живе з козою?

– З ким живуть лошата? Скільки лошат живе з конякою?

-З ким живуть курчата? Скільки курчат живе з куркою? та інші.

  1. Дидактична гра « Склади розповідь»

Запропонуйте дитині скласти розповідь про будь – яку свійську тварину або птаха за планом.

  • Хто це?
  • Що в нього є?
  • Що вміє робити? Наприклад ( Це козеня у нього є прудкі ніжки та дуже гострі ріжки .козеня вміє мекати, швидко бігати та стрибати. Тільки кози мають ріжки? Ні, ріжки мають ще корови, барани , носороги, Пригадайте, чи є ріжки у когось із комах?)

9.Дидактична гра « Скади віршик»

Ось козеня гарненьке, миле,

Воно, немов сніжинка …(біле).

Це козеня іще маленьке,

Воно на вдачу …(веселеньке)

І ріжки є у козеняти,

Воно вже з малечку…( рогате).

У козеняти гострі ріжки,

З копитцями у нього …(ніжки).

Їсть козеня з веселим хрустом

Листок зеленої …(капусти).

Смакує козеня лозу

І любить матінку…(козу).

Розгляньте курочку та вивчіть скоромовку про неї.

Кудкудаче мама квочка:

-Любі дочки і синочки!

Позбирайте колосочки.

  1. Підсумок . – як називають тварин, що живуть поряд з людиною? Чому їх так називають? Яку користь вони приносять?

Намалюйте тваринку, яка вам найбільше до вподоби.

Дякую за співпрацю. Будьте здорові.

 

Шановні батьки ми знову запрошуємо вас до співпраці.  Пропоную вам  продовжити працювати за темою « Птахи».

 Назва  нашого заняття : Художньо –  естетичний розвиток (малювання).

 Тема :  Весна іде, пташки летять.

  Мета: поглибити знання дитини про рідну природу весною, продовжувати вчити малювати птахів, передаючи особливості їх зовнішнього вигляду, розширити технічні навички роботи олівцем та пензликом; розвивати естетичне сприйняття, звукову культуру мовлення, пам’ять, творчу уяву, дрібну моторику; виховувати любов та цікавість до птахів.

Прошу підготувати такий матеріал : простий олівець, гумка, фарби, склянка з водою,  пензлики, аркуш паперу , предметні зображення пташок нашої місцевості.

1.Прочитайте дітям вірш про весну. ( за бажанням можна вивчити)

Весна

Тихо стало надворі,

Синє небо угорі.

Сонце промінь шле землі.

Прилітають журавлі.

Вже у лісі там і тут

Перші проліски цвітуть.

Кучерява, запашна

В гості йде до нас весна.  ( М. Познанська)

  • Сьогодні навіть через вікно чути спів пташок. ( за можливості дати дітям послухати)

Запитайте у дитини: – Як ви гадаєте, чому так голосно співають пташки? Назвіть ознаки весни. – Які птахи повертаються в Україну з вирію?

  1. Дидактична гра «Упізнай птаха»

Батьки загадують загадки – діти відгадують.

В калині ховається                                               Перший він приніс весну

Витьохкує, заливається,                                      Розбудив усіх від сну.

Не шпак, не горобець,                                         Він співає під  вікном,

А співучий … (соловейко).                                 Люди звуть його…(шпаком).

 

Над полями та гаями                                           Швидко  скрізь цей птах літає,

Високо літаю,                                                       Безліч комашок з’їдає,

Заповзятими піснями                                          За вікном гніздо будує,

Людей звеселяю…( жайворонок)                      Тільки в нас він не зимує…

(ластівка)

 

Довгоногий ,чорно – білий,

У гніздо на хаті сів,                                         Стрибає між гілок

Довгим дзьобом,                                              Пташина  білобока,

Знай, туркоче,                                                   Криклива, крадькувата,

Ніби щось сказати хоче                                   А звуть її…(сорока)

  • Де ж ти був?
  • Далеко – далеко!
  • А як звуть тебе? (Лелек)
  • Чи всі пташки однакові між собою? Усі пташки схожі між собою тим, що мають великий овальний тулуб і невелику овально –  округлу голову, а відрізняються загальним розміром, формою і величиною дзьоба,  розміром крил, хвоста, лап і кольором пір’я.
  1. Дидактична гра «Голоси птахів»

Дитина відповідає на запитання батьків, відтворюючи відповідні звуконаслідування  – голоси птахів, (відповідати потрібно реченням).

  • Що робить горобець? ( горобець цвірінькає: « Цвірінь – цвірінь!»)
  • Як подає голос ворона? ( Ворона каркає : «Кар – кар!»)
  • Як співає соловейко? ( Соловейко тьохкає : « Тьох – тьох!»)
  • Що робить зозуля?( Зозуля кує : « Ку-ку»0
  • Як кричить пугач? ( Пугач кричить : « Пугу! Пугу!»)
  • Як співає синичка? ( Синичка тенькає: « Тень – тень – тень!»)

Намалюємо птахів, які нас розважають красивим співом.

Запропонуйте дитині підготувати пальчики до роботи.

  1. Пальчикова гімнастика « Жар- птиця»

Не лелека, не синиця, ( Загинають пальці по черзі на обох руках.)

Ця чарівная жар – птиця.

В небесах летить вона( Долоні перед собою – махають крилами.)

І дарує радість нам ( Оплески в долоні)

Перед тим,як малювати, запропонуйте, дитині згадати особливості будови тіла птаха.( голова, тулуб, лапи, хвіст, крила, дзьоб)

Усі пташки схожі між собою тим, що мають  великий овальний тулуб і невелику овально – круглу голову,а відрізняються формою дзьоба, розміром крил, хвоста, лап і кольором пір’я.

Спочатку дитина  намалює пташку простим олівцем, а потім розмалює фарбами. ( За бажанням можна домалювати сюжет).

  1. Підсумок.

Батьки  разом дитиною розглядають зображену пташку, та дарують дитині похвалу.

  • Яка гарна пташка у тебе вийшла! Молодець!

 

                     Консультація

            Як вберегтися від коронавірусу

В Конотопі , як і по всій Україні, відповідно до рішення Кабінету Міністрів продовжився  карантин у навчальних закладах до 24.04.2020р. Але не слід вважати, що це додаткові канікули, адже першочергове завдання таких обмежувальних заходів – запобігти поширенню захворювання на коронавірусну інфекцію шляхом зменшення кількості контактів. Дуже важливо, щоб батьки також чітко усвідомлювали свою роль у цьому процесі. Отож, пропонуємо перелік з декількох важливих кроків для батьків, які допоможуть їм захистити себе та дітей від зараження респіраторними вірусами:

Тримайте дітей вдома, якщо вони захворіли (це стосується лише легких форм захворювання, при погіршенні стану обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря).

Чому це важливо:

Дітям потрібен відпочинок, щоб одужати. Без достатнього відпочинку вашій дитині може знадобитися більше часу, щоб відчути себе краще. Людям з ослабленою імунною системою часто потрібно ще більше часу, щоб відновитися.

Тримайте хворих і здорових дітей окремо.

  • Уникати контакту із особами з проявами респіраторного захворювання, тримайтеся на відстані не менше 1-2 м від хворих людей.
    • Шукати альтернативні способи участі дітей в зборах, наприклад дивитися їх по телевізору або в Інтернеті, щоб вони могли уникнути особистого контакту. Це особливо важливо для дітей з високим ризиком ускладнень грипу.

Чому це важливо?

Краплі, що містять віруси, можуть переміщатися не менше, ніж на 1-2 м, тому залишаючись на такій відстані від хворих людей, можна знизити ймовірність того, що ваша дитина захворіє.

Навчіть своїх дітей завжди прикривати рот під час кашлю і чхання.

  • Переконайтеся, що ваші діти прикривають ніс і рот серветкою, коли вони кашляють або чхають. Попросіть їх викинути використану серветку і негайно вимити руки.

Чому це важливо?
Прикривання носа і рота під час кашлю і чхання серветкою допомагає запобігти поширенню вірусу грипу через повітря і на ваших руках.

Навчіть дітей правильно мити руки.

  • Переконайтеся, що ваші діти ретельно і часто миють руки з милом і водою.
    • Якщо мило і вода недоступні, дайте їм дезінфікуючий засіб для рук з вмістом спирту не менше 60% для очищення рук.
    • Навчіть їх, як важливо мити руки, перш ніж торкатися їх очей, носа або рота.

Чому це важливо?

Миття рук знижує кількість респіраторних вірусів, які можуть поширюватися, коли ви торкаєтеся рук інших людей або торкаєтеся поверхонь і предметів, таких як столи і дверні ручки.

Очищуйте поверхні та предмети, до яких часто торкаєтеся.

Очищуйте поверхні та предмети, до яких часто торкаються, такі як іграшки, столи, дверні ручки, поручні, клавіатури комп’ютера, телефони і іграшки.

Чи видаляє мило і вода при очищенні респіраторні віруси, включаючи SARS-CoV-2?

  • Так, застосування мила і води дозволяє ефективно очистити поверхні.
    • Ви також можете використовувати спиртовмісні та хлорвмісні дезинфікуючі засоби. Завжди дотримуйтесь інструкцій з використання дезинфікуючих засобів, на етикетці продукту.

Чому це важливо?

Точний термін виживання вірусу SARS-CoV-2 на сьогодні не відомий, проте очищення поверхонь і об’єктів, до яких часто торкаються, знижує кількість вірусів, які можуть поширюватися під час дотику до зараженої поверхні, а потім до ваших очей, носа або рота. Будьте готовими і поінформованими.

 

 

Заняття для дітей з батьками по математиці

 МЕТА: виявити рівень знань та умінь дітей за напрямками:

– кількісна та порядкова лічба в межах 10.

– пряма та зворотна лічба в межах 10.

– склад числа з двох менших;                                                                                                                          – порівняння кількості предметів, встановлення рівності-нерівності;

– суміжні числа;

– геометричні фігури та їх обстеження; розв’язання задач на віднімання і додавання;              – орієнтація на аркуші паперу та у просторі (ліворуч, праворуч, вгорі, внизу, посередині, попереду,          позаду тощо);

– частини доби, дні тижня, пори року, місяці.

 Матеріал: цифрові картки, картки із зображенням предметів, площинні геометричні фігури, схеми-задачки.

 Хід заняття

 Дорослий: – Сьогодні ми з тобою вирушимо у подорож до лісу, щоб провідати та пригостити наших лісових друзів. Але, щоб знайти гостинці, нам потрібно пограти в ігри, виконати різні завдання та знайти до них дорогу. Я пропоную полетіти на килимі-літаку. Ой, так він же порвався. Давай його поремонтуємо.                                                                                                                                         Дидактична гра: «Підбери геометричну фігуру»                                                       Діти підбирають геометричні фігури. Повторюють їх назви та називають їх характеристики.

Дорослий: – Молодці! Килим ми поремонтували, а тепер пропоную статирівно, зайти на наш літак і вирушаємо. А поки ми будемо летіти, то давай виконаємо такі завдання:                  -порахуй,скільки ялиночок росте вздовж стежинки?

-скількигрибочків біля дороги?

-скільки червоних квіточок на галявині, а скільки синіх?

-скільки метеликів прилетіло?

-скільки ягідок на кущику?

-порахуйте предмети по порядку?

-порахуйте назад від 10 у зворотному порядку.

Дорослий: – Ось ми і прилетіли до лісу. Давай зійдемо з килима, і озирнемось навколо.    Завдання:                                                                                                                                                            -поверніться направо і назвіть предмети, які ви бачите?    -поверніться наліво і розкажіть, що ви бачите?

-стійте прямо, назвіть предмети попереду себе (позаду, вгорі, внизу).                              Дорослий:  – Першою у лісі нас зустрічає Сорока. Вона вихваляється, що все на світі знає. Покажемо їй, що ми теж багато знаємо?                                                                                     Вікторина: – Скільки всього є місяців у році? – Скільки очей у людини? – Скільки вогнів у світлофора? – Скільки всього пір року? Назвіть їх.  – Що приходить після Зими?  – Скільки хвостів у Зайчика? – Який зараз місяць? – Який наступний, попередній? – Який день узимку? – Яка пора року приходить після весни? – Чому квітень так називається? – Який день улітку? – Скільки ніг у людини? А у тварини? – У якої геометричної  фігури немає кутів?

ГРА:    « Хто знає, той далі називає» – Скільки днів має тиждень? – Скільки днів вихідних?  – Скільки днів робочих? Яких більше? – Назвіть вихідні дні, робочі. – Що допомагає нам визначити, який сьогодні день? (календар) .                                                                                 Дидактична гра:  «Визнач  час»

– На які частини ділиться доба? – Назвіть їх. – День, а потім настає…?  – Що ми робимо ввечері, вдень? – Що ми робимо зранку? – По чому визначаємо, що нам пора іти в дитсадок? ( по годиннику).

Дорослий:                                                                                                                                                          – Ми заходимо далі вглиб лісу.  По дорозі давай пригадаємо, що в лісі росте?                                Фізкультхвилинка

«Стали рівно, мов дуби»                                                                                                                          Стали рівно, мов дуби.                                                                                                                                    Потім всі знайшли гриби.                                                                                                                               Піднялися, мов смереки, потягнулися далеко.                                                                                         Руки ставимо у боки І стрибаєм, як сороки.                                                                                               Ось прогнулись, мов берізки, розчесали свої кіски.                                                                                 Всі плечима повели – втомлені мов й не були.

«Задачки від Лисички»                                                                                                         (Дитина сидячи за столом складає задачі за малюнками та викладає їх числовими прикладами).

Дорослий: – Дуже гарно ти склав задачі, але лисичка підготувала нам іще приклади, щоб ти їх спробував розв’язати. (Дітина розв’язує заздалегідь написані приклади на аркуші).    Дорослий: – Молодец, а тепер відгадай загадку: « Що за диво-непосида із ялинки шишки кида?  З гілки скік на гілку. Угадав ти?» (Білка). Білочки живуть на деревах, але наша білочка живе у чарівному будиночку і вона пропонує пограти у гру:                                                    «Стрибки з поверху на поверх» (склад числа з двох менших). Будиночки, в яких живе білочка, незвичайні, вони математичні. Пострибай і ти з поверху на поверх і поміркуй, як можна по-різному скласти числа, які живуть на даху будинків. Постав потрібні цифри у віконечка будинків. (Дитина виконує завдання на картинках).

Дорослий: – Молодец, допоміг для нашої господиньки-Білочки, а тепер ходімо на квіткову галявину (на килимок).

Гра «Зберемо квіти» На пелюстках записані приклади, дитина їх вирішує і кладе цифру-відповідь у серединку.

Дорослий: – А це хто до нас прибіг: Куций хвостик, довгі вушка, Шерсть м’якенька, як подушка. Скаче вгору, наче м’ячик. Хто прибіг це ? Сірий…(Зайчик). – І наш зайчик пропонує пограти в гру з м’ячиком.                                                                                                              Гра:«Числа-сусіди» (гра на закріплення знань про суміжні числа, дорослий називає число, а дитина називає його сусідів).                                                                                                                          – А тим часом: Вовчик на базар ходив, Всім гостинці він купив, І цукерки й шоколад, Дуже вовчик цьому рад. – Та біда, розсипались цукерки. Давай їх складемо у коробки, але не просто так, а у певній послідовності. Роздивись уважно, як розташовані геометричні фігури і розклади так само. Гра «Знайдіть закономірність» (закріплення знань про геометричні фігури)

Дорослий:– Добре, що ми допомогли Вовчикові, бо до нього гості поспішають, він їх буде частувати цукерками. – Наші звірята приготували і нам гостинці, але щоб їх віднайти, потрібно намалювати чарівну карту. Давай візьмемо свої аркуші паперу і по клітинках попробуємо віднайти наші гостинці.

 

Шановні любі батьки пропоную вам  разом  з  дітьми полинути в світ природи. Сьогодні ми будемо працювати над темою : « Птахи рідного краю»

Мета : пропоную вам ознайомити дитину з птахами нашої місцевості, із особливостями їхнього життя; закріпити знання про перелітних птахів, вміти впізнавати їх за загадками розширити уявлення дитини про весняні зміни в житті птахів . Розвивати логічне мислення дитини, мовлення, пам’ять, викликати інтерес до вивчення природи рідного краю, бажання піклуватися про пташок, дбайливо ставитись до них.

Матеріал: картки із зображенням перелітних птахів ( шпак, жайворонок, соловей , лелека), аудіозапис голосів птахів: схематичне зображення пташиних будинків – гнізд; сюжетна картина « Лелека».

1.«Привітання»

Доброго ранку,рідний наш дім!

Доброго ранку, діткам усім!

Доброго ранку ,сонечку ясному!

Доброго ранку краю прекрасному!

2.Дидактична вправа : « Назви одним словом»

Батьки називають низку слів, а дитина називає узагальнювальне слово.

  • Вовк, ведмідь, лисиця, заєць, білка.
  • Тюльпан, троянда, ромашка, конвалія, айстра.
  • Кішка, корова,вівця, собака, свиня.
  • дуб, береза, тополя, клен, ялина.
  • лелека, ластівка, зозуля, горобець, синиця.
  • Як відрізнити птахів від інших тварин?( покажіть дитині зображення птахів)
  • що було найнебезпечнішим для птахів узимку?

3.Дидактична гра «Відгадай пташку»

Над полями та гаями високо літаю.

 Заповзятими піснями людей звеселяю. (жайворонок).

(Запропонуйте дитині послухати як він співає.)

Жайворонок – співоча пташка. Наприкінці квітня мама – жайворонок сідає на гніздо , висиджує пташенят, а татусь співає пісні над полями. Гніздо – ямку, устелену соломою і травичкою – мостять на землі.

В калині ховається витьохкує, заливається,

Не шпак, не горобець, а співучий… ( соловей)

( послухати спів солов’я).

Соловейко – дуже полохлива пташка. Живиться він тільки комахами, тому взимку його не побачиш, адже зимує в теплих краях. Повертаючись на рідну землю навесні, соловейко шукає своє старе житло і починає співати. Дещо згодом солов’ї мостять гніздо, що розміщують біля землі, в кущах бузку, смородини, у квітниках. Коли з’являться пташенята, то тато – соловей співає пісні для мами.

Першим він приніс весну, розбудив усіх від сну.

Він співає під вікном, люди звуть його…  (шпаком)

.

(Слухаємо спів шпака).

Шпак – наш постійний сусід, що звик до захисту з  боку людини.  Що майструє людина для птахів?  Шпаківні – будинки. Обравши  шпаківню птахи наводять там чистоту і порядок – викидають сміття, старі пір’їни. Шпаки   великі  друзі людини. Живлячись комахами, вони знищуючи значну  кількість  шкідників лісу, полів, степів.

4.Запропонуйте дитині розглянути гнізда птахів та розташуйте птахів.

Довгоногий, чорно- білий,               Ніби щось сказати хоче.

У гніздо на хаті сів,                           – Де ж ти був?

Довгим дзюбом,                                 – Далеко – далеко!

Знай,туркоче,                                     – А як звуть тебе?….(лелека).

5.Покажіть дитині картину « Лелека».

Зимують лелеки в Африці. Важкий і довгий шлях доводиться долати ,хоча летять лелеки дуже швидко. Першим назад повертається тато – лелека:він обирає місце і мостить гніздо. Потім прилітає мама – лелека, відкладає яйця. В одному гнізді сім’я може селитися багато років. Розгляньте з дітьми цього птаха та його житло.

  1. Шановні батьки зробіть з дітьми будиночок – шпаківню ( матеріал  на ваш розсуд).
  2. Підсумок.

Чому птахи повертаються навесні додому?

Україна – це дім не тільки для нас , українців , але й для наших пташок. Бережімо пташок. ( фото шпаківень бажано надіслати).

 

 

Заняття: Народознавство

Мета: Уточнити й розширити уявлення про сім’ю, родину; навчити складати свій родовід; розвивати увагу, мислення, мову, пам’ять, творчі здібності, дрібні м’язи пальців рук. Виховувати повагу до батьків, любов до своєї сім’ї, родини.

Обладнання: Зразок «родинного деревця», вірші, прислів’я, загадки,сімейні фото, папір,олівці, ножниці, кольоровий папір, сухе листя, клей, серветки.

Хід заняття

  1. Привітання. «Добрий ранок, добрий день, сонцю, небу і пташкам, добрим людям і всім вам»
  2. Прислів’я. «Нащо клад, коли в сім’ї лад»; «Вся сім’я вмісті – так і душа на місті»; «Подивися у воду, якого ти роду»; «Нема в світі дорожчого, як родина, то вам скаже і дитина». -Які слова найчастіше повторюються в цих прислів’ях? -Так, вірно, сім’я, рід, родина. Я невипадково дібрала ці прислів’я. Бо сім’я, рід, родина – це найдорожче в житті кожної людини. Тому, тема нашого заняття: «Чи щаслива моя сім’я?».
  3. Вірш «Родина» Сім’я – дивне слівце, Хоча не іноземне. – Як слово вийшло, Не ясно нам зовсім. Ну, «Я» – ми розуміємо, А чому сім? Не треба думати й гадати, А треба просто порахувати: Два дідусі, дві бабусі, Плюс тато, мама, я. Склали? Виходить сім осіб, сім «Я»! -Діти, а що таке сім’я на вашу думку? З кого складається сім’я? Сім’я – це група людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом (під спільним дахом). Тобто ви живете у своїй сім’ї, серед близьких і дорогих вам людей. Ваша сім’я – це ваша маленька батьківщина, в якій ви живете. Ніжно любіть її, бо вона – частинка українського народу.
  4. Вправа: «Назви лагідно – маму, тата, бабусю, дідуся». Від слова батько походить слово Батьківщина (вітчизна), а також батьківщина – спадщина від батьків.
  1. Загадки. 1.Найрідніша, наймиліша, Всіх вона нас пестить, Завжди скрізь буває з нами, Відгадайте, хто це? (Мама) 2.Хто вас, діти, міцно любить? Хто вас ніжно так голубить? Як ви хворі цілі ночі, Не стуляє свої очі? (Рідна матуся) 6. Прислів’я. «Любов матері безмежна», «Дитина плаче, а матері боляче», «Без матері і сонце не гріє».

Шануючи батьків, кожна дитина повинна дотримуватись таких правил:

  1. Чуйне ставлення до їхніх доручень, вимог;
  2. Ввічливе звертання;
  3. Стримане вислуховування зауважень;
  4. Узгодження своїх потреб з можливостями сімейного бюджету. –Діти, хто ще входить до складу сім’ї?

Так, вірно бабуся і дідусь. Дідусь і бабуся – це супутники дитинства. Вони вчать дитину життєвої мудрості, передають свій досвід життя.

-Отже, ми з вами вияснили, що таке сім’я. Всіх членів родини ми називаємо родичі. Родина – це група споріднених людей, яка складається з жінки, чоловіка, дітей, бабусі, дідуся, що живуть разом. А тепер, давайте попробуємо пояснити, що ж таке «рід»? Рід – це ряд поколінь, що походять від одного предка. Наприклад: Рід – це сім’я прадідуся, сім’я дідуся, ваша сім’я. Родовід- це рід з усіма родичами та свояками, це родинний кущ, родинне деревце, яке повинен знати й шанувати кожний із членів родини.

  1. Розгляд сімейних фото та ілюстрацій: -А тепер, гляньте ось на цей малюнок. Що ви бачите на ньому? Дерево. Сильне, могутнє дерево. А тепер уявіть собі, що це не дерево, а ваш рід. Де б ви на цьому дереві знайшли самих себе, найменших членів роду? -Ми – це молоденькі зелені листочки; гілки – це наші тато і мама. Стовбур, що ближче до нас, міцний, це можливо, наші дідусі, бабусі … А коріння – це вже наші прадіди, ті, хто жив сто чи й двісті років тому.

  1. Складання свого родовідного дерева. ( діти разом з батьками складають своє родинне дерево).
  2. Творча художня діяльність дитини: «Моя сім’я»

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *